ONLY ENGLISH CHALLENGE

Only English Challenge" to projekt zrealizowany w Szkole Podstawowej nr 45 w Bytomiu w okresie 10.01.2019 do 10.06.2019. Celem projektu było zachęcenie uczniów naszej szkoły do używania podczas lekcji języka angielskiego jak największej liczby angielskich słów oraz wyrażeń, tak by w efekcie końcowym potrafili swobodnie wypowiedzieć się na podstawowe tematy w języku angielskim, aby potrafili zamówić sobie jedzenie i picie w restauracji, kupić bilet np. w metrze, zapytać jak dotrzeć w dane miejsce czy porozmawiać o swoich zainteresowaniach. Projekt rozpoczął się podpisaniem kontraktu, który został powieszony w klasopracowni. Za aktywne uczestnictwo i nie poddawanie się - uczniowie byli nagradzani plusami-pieczątkami, a następnie ocenami. Projekt zaplanowany był wstępnie na miesiąc, jednak spodobał się uczniom i był przedłużany. Uwzględniono indywidualne predyspozycje uczniów, nagradzane było mówienie po angielsku na forum, a także w parach czy indywidualnie z nauczycielem. Każdy wybierał najlepszą dla siebie formę. Podczas lekcji można było korzystać ze słownika w telefonie, nacisk kładziony był szczególnie na słuchanie poprawnej, brytyjskiej wymowy i powtarzanie nowych słówek i zwrotów. Została stworzona mapa ze stacjami (m.in. restauracja, metro, informacja turystyczna, kawiarnia, sklep z pamiątkami), zaznaczaliśmy, gdzie dotarliśmy, ostatnim punktem był Buckingham Palace, gdzie na koniec zaprezentowaliśmy, co już potrafimy. Dodatkowo poprzez Skype'a oraz FaceTime łączyliśmy się z native speakerami - Sarah-Jayne oraz Simonem z Belfastu w Irlandii Północnej, rozmawialiśmy o pogodzie oraz planach na dany dzień i tydzień. Używaliśmy rekwizytów do odgrywania scenek m.in. kupowania biletów, zamawiania dań w restauracji. Efekty: uczniowie zaczęli swobodniej wypowiadać się w języku angielskim, sami upominali kolegów i koleżanki, jeśli powiedzieli coś w języku polskim. Uczniowie zapamiętali brytyjską wymowę trudniejszych słówek jak np. knowledge czy iron. Mówiąc po polsku po zakończeniu lekcji mówili z brytyjskim akcentem i zmiękczali głoskę "r". Po każdym zakończonym miesiącu nauczyciel pytał czy nadal kontynuujemy "Only English Challenge" - uczniowie zgodnie twierdzili, że tak.

ostatnia aktualizacja 21.06.2019r.

dodał: administrator