Szkoła to nie tylko miejsce. W szkole się tworzy i odkrywa.

Tworzenie na boisku szkolnym żywego serca, nocne maratony czytania, pokazy rycerskie, projektowanie gier planszowych do lektur, puszczanie latawców na matematyce, pisanie palcem po tablicy i tworzenie książek po angielsku – to szalone, a zarazem uwielbiane przez uczniów projekty, które na co dzień wypełniają czas w naszej szkole.

Profil szkoły, model wychowania

- wychowanie z sercem – to znak rozpoznawczy szkoły. SP45 inicjuje akcje związane z pomocą drugiemu człowiekowi (współpraca z hospicjum dla dzieci Cordis, fundacją Iskierka, liczne akcje charytatywne, wspomaganie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Bytomiu, działalność Klubu Wolontariatu)

- wychowanie proekologiczne – sprzyja temu otaczające budynek arboretum, które wypełniają pochodzące z różnych rejonów geobotanicznych świata gatunki i odmiany drzew i krzewów należące do 35 rodzin. Szkoła wzięła udział w licznych projektach ekologicznych, np.: „Zbieramy makulaturę – oszczędzamy lasy, kilka edycji Programu zbiórki surowców wtórnych w placówkach oświatowych ''Moje czyste miasto'', Ogólnopolski Projekt ''Gaś światło, zakręcaj wodę''

- edukacja prozdrowotna – w szkole funkcjonują dwie klasy sprofilowane o specjalności piłka nożna i piłka siatkowa. Szkoła wzięła udział w programie „Jem kolorowo”, kontynuuje projekty: ''Mleko w szkole'', ''Owoce w szkole''

- edukacja europejska – w szkole działa Szkolny Klub Europejski. Szkoła została laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Szkoły Otwartej na Unię Europejską. Co roku organizuje Miejski Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

- edukacja medialna i technologia informacyjna – większość sal zostało wyposażonych w tablice multimedialne, rzutniki, wizualizery. W szkole funkcjonuje sala kinowa, centrum multimedialne przy bibliotece oraz 2 pracownie komputerowe. Uczniowie wydają gazetę szkolną na portalu Facebook. Szkoła przystąpiła do ministerialnego projektu Cyfrowa szkoła.

- wychowanie twórcze – w placówce odbywają się kreatywne zajęcia z zakresu plastyki, działa chór szkolny Bel Canto oraz koła teatralne. W SP45 odbywają się także warsztaty dziennikarskie oraz filmowe.

Projekty ogólnopolskie:

- Radosna szkoła
- Cyfrowa szkoła
- 6- latek w szkole
- Kapitał w rozumie
- Tydzień Edukacji Globalnej „Możesz sprawić, by świat był lepszy”
- Pokojowa Parada im. Roberta Schumana
- WELCOME
- Mój szkolny kolega z Afryki
- Szkoła z klasą /LEGO, COGITO, AGO/
- Nauczyciel z klasą
- Uczeń z klasą