Adres e-mailowy szkoły


Odsłon: liczniki

Strona sponsorowana przez:

PEDAGOG SZKOLNY
Pedagog | Pomoc | Dla ucznia | Dla rodzica

 

 

 

JAK UNIKAĆ KONFLIKTÓW Z RODZICAMI

I NIE TYLKO Z RODZICAMI:

 

 

·         Dotrzymuj złożonych obietnic.

·         Wypełniaj swoje obowiązki.

·         Mów prawdę.

·         Pracuj nad swoim charakterem.

·         Panuj nad formami wyrażania gniewu (staraj się zachowywać spokój).

·         Zawsze szukaj porozumienia i nie odwracaj się od ludzi proponujących Ci dialog - rozmawiaj.

·         Nie żałuj swojego czasu dla innych.

·         Kiedy coś zrobiłeś lub wyrządziłeś komuś krzywdę, przyznaj się, przeproś i napraw.

·         Kiedy ktoś wyrządził Ci krzywdę - wybaczaj.

·         Nie ulegaj zniechęceniu, frustracji i poczuciu bezsensu.

·         Nie zniechęcaj się poczuciem winy z powodu własnych niepowodzeń i błędów.

·         Nie potępiaj ludzi.

·         Miej "zdrowe" poczucie humoru. Naucz się żartować z samego siebie.

 

 

 

 

SZKOŁA PRZETRWANIA…

 

Chodzenie do szkoły nie musi być koszmarem. Ba! Może być nawet przyjemne - o ile poznasz i wprowadzisz w życie kilka patentów. Wtedy na pewno poradzisz sobie w ekstremalnych warunkach... szkoły.

 

 

Dobra organizacja

 

Zapakuj plecak i naszykuj ubranie wieczorem poprzedniego dnia. Unikniesz wtedy porannych poszukiwań czystej bluzki i będziesz mógł pomarudzić w łóżku dziesięć minut dłużej!

 

 

Szkolna szata

 

Jak cię widzą, tak cię piszą! To przysłowie jest bardzo prawdziwe. Ludzie oceniają cię po wyglądzie, a w szkole ocena twojego stroju może wpłynąć i na oceny... Twój szkolny strój nie powinien zwracać na siebie uwagi. Źle wpływają na ocenę nauczycieli zbyt krótkie spódniczki, bluzki odsłaniające pępek itp. Ubieraj się modnie, ale nie ekstrawagancko.

 

 

Bratnia dusza

 

Nic tak nie pomaga przetrwać szkolnej niedoli, jak przyjaciel od serca. Jeżeli udało ci się znaleźć taką koleżankę, masz wiele szczęścia! Jeśli nie, to wiedz, że szczęściu można pomóc. Bądź miły, wesoły i uczynny (poczęstuj kanapką, pomóż w lekcjach, podpowiedz), a koleżanki i koledzy będą do ciebie lgnąć.

 

 

Praca domowa na wesoło

 

Odrabianie lekcji wcale nie musi być przykrym obowiązkiem. Można pogodzić przyjemne z pożytecznym i po lekcjach spotykać się z koleżankami (każdego dnia u innej). Przysłowie mówi, że co dwie głowy to nie jedna, więc zadania lekcyjne powinniście zrobić w tempie ekspresowym i wystarczy wam czasu na ploteczki.

 

 

Szkoła radości

 

Szkoła może być miejscem, które odwiedza się z przyjemnością. Koniec końców, co może być fajniejszego od spędzenia całego dnia z koleżankami i kolegami! Jednak wiele zależy od twojego nastawienia. Nie myśl o szkole, jak o czymś strasznym, a potraktuj ją jako inną formę zabawy. Zobaczysz, kiedyś jeszcze za nią zatęsknisz...

 

 

Przemóż się i przemów

 

Jeśli na lekcjach siedzisz cichutko jak myszka i boisz się zabrać głos, bo wydaje ci się, że inni mają więcej do powiedzenia - musisz to zmienić! Nauczyciel docenia nie tylko wiedzę i inteligencję. Aktywność na lekcji może mieć znaczący wpływ na twoje oceny, a i koledzy zaczną cię bardziej szanować za odwagę i własne zdanie.

 

 

 

 

SAVOIR-VIVRE DLA KAŻDEGO - KULTURA DNIA CODZIENNEGO

 

 


Uprzejmość

 

Obowiązuje nas zawsze wszędzie i wobec każdego. Zyskuje nam sympatię i poważanie w stosunkach międzyludzkich, znakomicie ułatwia nam życie.
Świadczą o tym:

·         trzy magiczne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam;

·         łagodny ton tzn. zawsze rozmawiać łagodnym i ciepłym tonem;

·         uważne słuchanie - przypomina nam o tym stare arabskie przysłowie "Mamy tylko jedne usta i dwoje uszu".

 

 

Punktualność

 

Zapewnia porządek w naszym życiu i ułatwia wzajemne kontakty międzyludzkie. Dlatego wszyscy chcemy, aby punktualność była cechą wszystkich ludzi.

 

 

Uśmiech

 

Odzwierciedla on nastrój człowieka, jego stosunek do innych ludzi. Uśmiech jednak uśmiechowi nie jest równy. Spotykamy się z uśmiechem bezczelnym i fałszywym, ironicznym i obłudnym. Nie ułatwia on kontaktów, wręcz przeciwnie - utrudnia je i komplikuje. Uśmiech sprzyja wytworzeniu dobrej atmosfery, łagodzi nieporozumienia, jeśli jest ciepły, przyjacielski, serdeczny i życzliwy.

 

 

Życzliwość

 

Jest niezbędnym elementem w układaniu dobrych stosunków między ludźmi. Brak jej uwidocznia się niemal na każdym kroku. Życzliwość to bardzo dobra cecha człowieka, polega ona na wczuciu się w sytuację innych i chęć okazania pomocy.

 

 

Dyskrecja

 

Człowiek dyskretny nie wnika w sprawy innych ludzi, gdy jednak zetknie się z nimi, wyczuje, czego nie należy widzieć lub słyszeć i powtarzać innym.

 

 

Jak się podaje rękę?

 

Ten symboliczny gest może wyrażać szacunek, przywiązanie, życzliwość, przyjaźń, dumę, obojętność, lekceważenie. Niekiedy kobieta podając mężczyźnie rękę podnosi ją zbyt wysoko, wskazując w ten sposób, że oczekuje ucałowania. Są i tacy mężczyźni, którzy nie całują kobiety w rękę. I jak w takiej sytuacji poczuje się kobieta? A jak mężczyzna? Gdy nasi znajomi lub przyjaciele siedzą po drugiej stronie, np. stołu, nie wyciągamy ręki ponad stołem. W takiej sytuacji przywitanie ograniczamy do skinienia głową. Gdy nasze ręce są brudne i nie nadają się do podania, grzecznie przepraszamy mówiąc: "Przepraszam, ale mam brudne ręce".

 

 

Kto komu pierwszy podaje rękę?

 

Kobieta pierwsza podaje rękę mężczyźnie. Starszy podaje rękę młodszemu.

 

 

Zasady ubioru

Powinien być staranny, dostosowany do pory dnia i okoliczności. Świadczy on o zamiłowaniu do porządku, estetyki i daje dobre samopoczucie. Jest oznaką poszanowania, godności własnej i innych.

 

 

Jak się ubierać ?

 

Wszystkie ubrania powinny być czyste, odprasowane i znajdować się w idealnym porządku. Nie sugerujemy się wyłącznie modą. Przy wyborze ubrań patrzymy na swój wiek, wzrost, kolor skóry, włosów itp. Staramy się dobrać ubiór do każdej okazji. Odpowiednio dobieramy wszystkie dodatki.

 

 

Jak zachować się przy stole?

Zachowanie odpowiedniej kultury przy stole polega na nie sprawianiu brzydkiego, odpychającego widoku, niekorzystnie wpływającego na podstawowe zmysły człowieka - wzrok i słuch. To znaczy, że nie powinniśmy:

·         mlaskać;

·         nakładać zbyt dużych porcji na talerz;

·         nabierać sporych kęsów na widelec;

·         utrzymywać na swoim talerzu nieładu.

 

 

O PRZYJAŹNI...

 

"Przyjaźń powiększa szczęście i pomniejsza nieszczęście, podwajając naszą radość i dzieląc na pół smutek" (Addison Joseph)

 

Cechy dobrego przyjaciela:

 

·         Dotrzymuje słowa

·         Jest wierny wspólnym ideałom

·         Potrafi dochować tajemnicy

·         Cieszy się z sukcesów przyjaciela

·         Nie obgaduje za plecami

·         Dzieli się nawet drobiazgiem

·         Pomaga w każdej potrzebie

·         Nie opuszcza w„biedzie”

·         Potrafi cierpliwie słuchać

·         Jest bezinteresowny

·         Wspiera w troskach

 

 

Dekalog przyjaźni:

 

Przyjaźń - to trudny temat; w burzliwych sporach często wypacza się jej sens. Oto dziesięcioro przykazań, które pomogą zweryfikować to, co o przyjaźni dotąd myślałeś...

 

 

·         Przedstawiaj się takim, jaki jesteś – twój wizerunek jest piękny, o ile ty sam pierwszy go zaakceptujesz. Przyjacielowi jesteś w stanie dać tyle siebie, ile zdołałeś w sobie poznać i pokochać.

·         Nawet w najgorszym z bliźnim jest coś ważnego i pozytywnego – spróbuj to odkryć.

·         Jeżeli przyjaciel nie szuka ciebie – ty poszukaj jego.

·         Nie angażuj swoich sił we współzawodnictwo z przyjacielem – za to połącz się z jego siłą.

·         Przebaczenie jest największą próbą sił; przebaczaj i z całego serca ciesz się przebaczeniem innych.

·         Jeśli chcesz wyładować się, pośmiać, albo wypłakać, nie wstydź się przyjaciela!

·         Twój przyjaciel ma imię. Nie zapominaj, jakie.

·         Jeżeli pomylisz się, ale umiesz się do tego przyznać, jesteś wielki.

·         Nie chciej, aby twoje zdanie wyparło wolę innych.

·         Dobra pamięć jest wrogiem przyjaźni; jeśli zapominasz o zobowiązaniach, ważne jest, żebyś nie pamiętał o przykrościach.

 

 

10 Zasad dobrego koleżeństwa:

 

·         Nie wypowiadaj na głos wszystkiego, co ci przychodzi do głowy. Zwróć uwagę na to, jak mówisz, bo to jest często ważniejsze od tego, co mówisz.

·         Jeśli coś obiecujesz - obiecuj ostrożnie i zawsze dotrzymuj swoich obietnic, bo jest to podstawą zaufania i przyjaźni.

·         Bądź uprzejmy. Jeśli masz do powiedzenia coś miłego - zawsze to powiedz. Pochwal czyjąś pracę, doceń czyjeś starania. Nie przesadzaj - bądź w tym naturalny.

·         Okazuj koleżankom i kolegom swoje przyjazne zainteresowanie; niech każdy w twojej obecności czuje się, że jest dla ciebie ważny.

·         Bądź pogodny; jeśli jest okazja - uśmiechaj się do ludzi.

·         Staraj się słuchać, a słuchając patrz na tego, kto do ciebie mówi; nie wtrącaj się „nie na temat”, ale daj znać, że słuchasz - np. kiwając głową, zadając drobne pytania.

·         Pozwól innym mieć swoje zdanie - przyjaźń nie oznacza, że musicie myśleć tak samo i lubić to samo.

·         Jeśli nie odpowiada ci czyjeś towarzystwo - po prostu go unikaj, zamiast wdawać się w kłótnie, wyśmiewać czy obmawiać.

·         Nie mów komuś tego, czego sam nie chciałbyś usłyszeć o sobie.

·         Jeśli komuś nie odpowiada twoje towarzystwo—nie narzucaj się.

 

 

Pamiętaj!

Tylko swoim zachowaniem możesz zmienić swoje kontakty z innymi. To proste! Zachowuj się tak, aby innym było przyjemnie w Twoim towarzystwie.

 

 

 

dodał: 15.10.2008, pedagog szkolny

 

 

 


Szkoła Podstawowa Nr 45
41-907 Bytom
ul. Zakątek 20
tel./fax: (032) 386-76-38

Redakcja:
Administrator: Małgorzata Regulska-Abdallah; Redaktorzy: Klaudia Świtała, Joanna Kściuczyk