Archiwum Aktualności

 

 

NASI PIERWSZOKLASIŚCI

 

W roku szkolnym 2008/2009 w naszej szkole będzie utworzonych pięć klas pierwszych (od A do E). W załączonym pliku przedstawiamy przydział uczniów do poszczególnych klas. Do zobaczenia we wrześniu!! Przydział klas

 

 

KLASA SPORTOWA - PIŁKA NOŻNA

NABÓR TRWA!!!

 

W nowym roku szkolnym 2008/09 w naszej szkole zostanie utworzona klasa sportowa o specjalności: piłka nożna.

Już dziś prowadzimy zapisy chłopców z rocznika 1998 (aktualna 3-cia klasa), którzy wykazują duże zainteresowanie tą dyscypliną sportu.

Profil klasy sportowej charakteryzuje zwiększona ilość godzin z wychowania fizycznego (przede wszystkim zajęcia z piłki nożnej). Uczęszczanie do klasy jest równoznaczne z udziałem w zawodach sportowych.

Wszyscy chłopcy uczęszczający do klasy sportowej zostają automatycznie zgłoszeni do Klubu Sportowego "Szombierki" Bytom, pod którego szyldem będą rozgrywać mecze piłkarskie (liga trampkarzy). Plakat

 

 

MINĄŁ KOLEJNY ROK SZKOLNY
 

 

20 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2007/2008 uroczystą akademią wraz z oficjalnym wręczeniem świadectw z wyróżnieniem, która rozpoczęła się o godzinie 9.00 na sali gimnastycznej. Całość została przygotowana przez uczniów klas szóstych z wychowawcami, chór szkolny pod opieką pani B. Orlińskiej. Za stronę plastyczną akademii zadbała pani J. Krysińska.


 

Na nadchodzące wakacje życzymy wszystkim wymarzonego odpoczynku, aktywnego, a jednocześnie bezpiecznego spędzenia wolnych chwil. 

POŻEGNANIE SZÓSTOKLASISTÓW

 

19 czerwca szóstoklasiści pod opieką wychowawców, wraz z chórem szkolnym pod batutą p. B. Orlińskiej zaprezentowali się w przedstawieniu opartym na fragmentach "Małego księcia" A. de Saint - Exupery'ego. Był to zarazem ich pożegnalny występ. Za nimi 6 lat spędzonych na poszukiwaniu wiedzy, odkrywaniu w sobie talentów. Przed nimi kolejny etap życia.
Na szóstoklasistów czekała niespodzianka - wybór najlepszego absolwenta naszej szkoły w kilkunastu dziedzinach. Wszystkim nominowanym i zwycięzcom - gratulujemy!

 

KOCHANI SZÓSTOKLASIŚCI!NIECH TE 6 LAT SPĘDZONYCH W NASZEJ SZKOLE STANIE SIĘ DLA WAS TWÓRCZĄ INSPIRACJĄ DO DALSZEJ DROGI.
ŻYCZYMY WAM ROZWIJANIA PASJI I NIEUSTAWANIA W ODKRYWANIU SKARBU, JAKIM JEST WIEDZA.
 

 

NA BYTOMSKIM RYNKU

 

13 czerwca na bytomskim Rynku odbył się Piknik Historyczny. Jednym z celów przedsięwzięcia było przedstawienie specyfiki zapomnianych lub rzadko spotykanych zawodów. Nasi uczniowie prezentowali cech - złotników. W tym samym czasie uczniowie zrzeszeni w kołach Miłośników Bytomia próbowali zaprezentować własną wizję nieistniejącego już Ratusza bytomskiego. Happening ten zakończyła parada rajców bytomskich.

 W tym dniu również, w ramach świętowania jubileuszu 750 – lecia przybycia Zakonu Braci Mniejszych do Bytomia, na bytomskim Rynku odbył się plener malarski dla dzieci i młodzieży  "Brat słońce, siostra księżyc". galeria i wyniki

 

POMALUJ WAGONIK Z DOBROMIREM

 

To był Dzień Dziecka! Przedstawicielka GE Money Banku pani Aleksandra Małek, wraz z grupą wolontariuszy zrzeszonych w GE Volunteers, zorganizowała wśród uczniów naszej szkoły Konkurs Plastyczny Pomaluj wagonik z Dobromirem. Dobromir to maskotka GE Money Banku. Jury wyłoniło spośród 54 prac czterech zwycięzców: Nicolinę Rydzewską z klasy 4d, Angelikę Czok z klasy 5a, Angelikę Kołodziej z klasy 5a i Alicję Szydłowską z klasy 5a. Ze strony szkoły projektem opiekowały się: mgr J. Krysińska, mgr B. Kośla i mgr K. Kowol. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i upominki.

Dodatkową atrakcją dla uczestników konkursu była wycieczka (sponsorowana przez GE Money Bank) koleją wąskotorową do Tarnowskich Gór i zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra. Uczniowie mieli ogromną frajdę, gdyż wagonik kolejki wąskotorowej, którym jechali, został pomalowany według 4 nagrodzonych projektów! Ponadto Bank zakupił dla naszej szkoły pomoce dydaktyczne za kwotę 1000złotych. Piękne plansze, foliogramy, filmy i książki zostaną na pewno wykorzystane na zajęciach przyrodniczych.

Dziękujemy bardzo!

 

 

FESTYN RODZINNY

 

31 maja w przededniu Dnia dziecka, z inicjatywy pani dyrektor naszej szkoły mgr U. Łazuki-Datko, odbył się Festyn Rodzinny. Odwiedziła go ogromna ilość uczniów wraz z rodzinami. Program festynu obfitował w liczne atrakcje - największym powodzeniem cieszyło się Mini Zoo, kolejka ustawiała się do samochodu policyjnego. Każdy chciał wejść do auta strażackiego i móc polać zgromadzonych wodą. Emocje wzbudził pokaz ćwiczeń i musztry klasy wojskowej z ZSO nr1 w Chorzowie. Dla aktywnych fizycznie nie zabrakło konkurencji sportowych. Lubiący pyszne jedzenie posilali się w ocienionej części kulinarnej. Prężnie działała wioska malarska i kącik świetlicy szkolnej. Meczem Dorośli : Reprezentacja SP45 w siatkówce otwarto profesjonalne boisko do gry w siatkówkę. Zwyciężyli uczniowie! Na festynie, który stanie się tradycją naszej szkoły gościliśmy: prezydenta miasta Bytomia - pana Piotra Koja, wiceprezydentów miasta Bytomia - panią H. Biedę i pana A. Ciesiółkę, radnych: p. M. Kurzątkowskiego, p. P. Bulę, p. M. Kucharskiego, p. K. Bartkowiaka, członka Zarządu Dróg i Mostów - p. M. Jarosza oraz proboszcza Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego ks. Jerzego Rolkę CR. Dziękujemy Wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli  w organizacji festynu i wspierali go finansowo.

 

 

JESTEŚMY LIDEREM

 

W roku szkolnym 2007/2008 nasza szkoła uzyskała tytuł LIDERA SEGREGACJI zbiórki surowców wtórnych w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych w Bytomiu. Dzięki wysiłkowi rodziców, uczniów i nauczycieli udało nam się zebrać ogromną ilość makulatury, butelek typu PET i baterii oraz przyczynić się do poprawy czystości naszego miasta. Oprócz satysfakcji płynącej z podejmowanych działań na rzecz ekologii, w nagrodę otrzymaliśmy telewizor.

 

 

 

GOŚCIE Z CZECH

 

W dniach 7-11 maja 2008 r. cztery rodziny uczniów naszej szkoły gościły dzieci z czeskiej Vsetiny w ramach wymiany międzynarodowej. Oprócz pobytu w polskich domach, na dzieci czekało wiele atrakcji - uczniowie zwiedzili Kopalnię Srebra i Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach, Muzeum Chleba w Radzionkowie, uczestniczyli w majówce. Sprawdzili swoje  siły w rozgrywkach sportowych. Uwieńczeniem spotkania był wyjazd do Warszawy na coroczną paradę Schumana. Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 45 w Bytomiu oraz koordynator akcji - mgr A. Dziadek dziękują za pomoc i gościnę.

 

 

W GALERII MALARSTWA POLSKIEGO

 

Dzieci klas młodszych pod opieką swoich wychowawców: mgr E. Bonk, mgr B. Kozickiej, mgr M. Nowak, mgr H. Witczak oraz mgr J. Tlatlik po raz kolejny uczestniczyły w lekcji muzealnej w Galerii Malarstwa Polskiego. Bezpośredni kontakt ze sztuką, niekonwencjonalne zajęcia plastyczne, przeprowadzone w odpowiedniej scenerii, są czynnikami rozwijającymi wyobraźnię i wrażliwość artystyczną uczniów. Dzieci bogacą słownictwo, także fachowe, uczą się prawidłowego zachowania. Nietypowe lekcje motywują również do podejmowania wysiłku i dalszej twórczej pracy.

 

 

UWAGA-WANDALE!!!

 

 

Entuzjazm i nadzieja uczniów na rychłe ukończenie prac nad unowocześnieniem boisk zmalały nieco po przykrym dla szkoły wydarzeniu. W godzinach wieczornych 5 maja na terenie wokół szkoły, w miejscu, gdzie budowane są boiska, doszło do dewastacji. Na teren weszły osoby niepowołane, zniszczyły świeżą wylewkę. W związku z tym prace się opóźnią, a przecież wielkie otwarcie obiektów zaplanowano na Dzień Dziecka, jako prezent dla uczniów szkoły. Przypominamy, że obiekt SP 45 jest monitorowany i jednocześnie zwracamy się z prośbą do mieszkańców okolicznych bloków, przechodniów o natychmiastową interwencję w razie powtórzenia się takiej sytuacji

 

 

 

PROJEKT-NOWE BOISKA!

 

 

Nasza szkoła poszczycić się może wieloma osiągnięciami, także sportowymi. Z myślą o dzieciach, które chcą rozwijać umiejętności sportowe, a także młodych mieszkańcach okolicznych osiedli, dyrektor szkoły p. Urszula Łazuka-Datko, wspierana przez Radę Rodziców, oraz we współpracy z radnym miasta Bytom p. Mariuszem Kurzątkowskim wystąpiła z inicjatywą przebudowy, unowocześnienia otoczenia wokół szkoły. Zaplanowano dwa typy boisk – trawiaste do piłki nożnej oraz do siatkówki. Istniejącą nawierzchnię żużlową postanowiono, ze względu na bezpieczeństwo uczniów, zamienić na trawiastą.

 

Radny Mariusz Kurzątkowski od początku wspiera projekt – finansowo oraz własną pracą. Sfinansował zakup trawy, koszty zasiania jej oraz pielęgnacji. Udostępni także szkole urządzenie służące do rysowania linii wapnem. Radny zwrócił się o pomoc finansową do władz. Szkoła pokrywa zakup bramek, a także, angażując do pracy nad modernizacją pracowników obsługi, obniża koszty przebudowy. Rodzice zobowiązali się pomóc w pracach końcowych – zasiewie i plantowaniu.

 

Uczniom niezwykle zależy na nowoczesnych boiskach wokół szkoły. Obecnie grają w siatkówkę, wykorzystując przyszkolne ogrodzenie.

 

 

 

 

KONSTYTUCJA MAJOWA

 

 

3 maja to dzień wolny od zajęć w szkole. Dlatego 30 kwietnia uczniowie klas 4d, 5c, 6f wraz z  mgr M. Szulczyk, mgr I. Krysiak i mgr D. Roczniokiem przypomnieli nam o ważnym wydarzeniu – uchwaleniu Konstytucji, czego pamiątkę obchodzimy w rocznicę 3 maja. Uczniowie przygotowali dynamiczne słuchowisko pełne historii, oprawione muzycznie przez mgr B. Orlińską.

 

 

BEZPŁATNA POMOC PSYCHOLOGICZNA I PRAWNA

 

Lokalny Ośrodek Wsparcia w Bytomiu jest jedną z wielu tego typu placówek funkcjonujących w Polsce na rzecz kompleksowej pomocy ofiarom przestępstw. W ramach prowadzonej działalności udziela bezpłatnej pomocy dla ofiarom, głównie w zakresie:
- porad prawnych
- konsultacji i porad psychologicznych
- szczegółowej informacji o innych formach pomocy udzielanych przez jednostki   Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw.

ADRES: Lokalny Ośrodek Wsparcia w Bytomiu

           41-907 Bytom, ul. Orzegowska 20a

TELEFON: (032) 280-18-77

 

 

NASZ OGRÓD - NAJLEPSZY

 

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" zorganizował konkurs internetowy na najlepszy szkolny ogródek dydaktyczny. Dzięki internautom, którzy zagłosowali na nasze arboretum, wygraliśmy rywalizację i zdobyliśmy 1000 zł na dalszy rozwój szkolnego arboretum. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

 

CAŁA SZKOŁA CZYTA PRZEDSZKOLAKOM

 

Rozpoczęliśmy akcję czytania baśni i książek dziecięcych przedszkolakom z sąsiadującego Przedszkola nr 39. Co dwa tygodnie para uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem odwiedzi przedszkolaków i zaprezentuje im fragmenty lubianych przez dzieci książek. Akcji patronują: Dyrektor Przedszkola nr 39 mgr Gabriela Rudzka, Dyrektor SP45 mgr Urszula Łazuka-Datko, radny Piotr Bula, a koordynuje mgr Joanna Kściuczyk.

 

 

BYTOMSKI KLUB Szkół z Klasą

 

 

24 kwietnia odbędą się warsztaty z cyklu MOJA MAŁA OJCZYZNA, które rozpoczną się o godz. 10.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu – Szombierkach. W programie przewidziano:

·       Ciekawe zakątki Szombierek. Zwiedzanie kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. (ks. A. Kopiec, J. Larisch); „Jak dobrze i z korzyścią dla innych wykorzystać szanse życiowe” - ludzie zasłużeni dla rozwoju regionu. „Karol Godula – prawda i legenda”, „Hrabina Joanna von Schaffgotsch – śląski Kopciuszek” (mgr E. Adamska-Sprot)

·       Edukacja regionalna. Rozwijanie ekspresji twórczej ucznia w oparciu o inspiracje regionem. Przedstawienie w gwarze śląskiej. Na śląską nutę. Wykład: Rola regionalisty w szkole. Gwara jako „skarb bezcenny”. (mgr A. Biały)

·      „O fundacjach Schaffgotschów w Bytomiu i w Rudzie Śląskiej słów kilka …”- prezentacja z dokumentacją fotograficzną. (mgr A. Kopacz); „Szombierki dawniej i dziś”  - prezentacja multimedialna. Wymiana doświadczeń dotyczących prowadzenia zajęć z edukacji regionalnej.

 

 

 

DZIEŃ ZIEMI

 

 

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. W tym roku impreza to odbywa się w naszej szkole pod hasłem „Odkrywamy na nowo Fazaniec”. Zapraszamy do współpracy wszystkie szombierskie szkoły. Specjalnym gościem będzie pan Piotr Kardasz – dziennikarz, ekolog, architekt krajobrazu, autor audycji przyrodniczych  w TV i radiu  oraz szeregu publikacji z zakresu przyrody. Piotr Kardasz jest również radnym Bytomia, przewodniczącym komisji komunalnej i spraw lokalowych, któremu na sercu leży rewitalizacja parku Fazaniec leżącego na granicy Bytomia i Rudy Śląskiej.

 

 

DNI  KULTURY ŚLĄSKIEJ

 

 

W dniach 7-15 kwietnia odbyły się w naszej szkole Dni Kultury Śląskiej, mające na celu m.in. poszanowanie dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska, pielęgnację tradycji, umocnienie więzi środowiskowych oraz rozbudzenie zainteresowań poznawczych i wdrożenie do samodzielnych poszukiwań wiedzy o regionie. Organizatorzy: mgr E. Adamska – Sprot, mgr G. Bajerska, mgr E. Bonk, mgr A. Dziadek, mgr J. Krysińska, mgr K. Kowol, mgr M. Nowak, mgr B. Orlińska, mgr J. Wawrzyniak zapewnili mnóstwo atrakcji. Była więc wystawa KLAMORY ZE SZRANKU, konkursy na szczeblu szkolnym i miejskim, akcja CAŁA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM legendy śląskie, wystawa ŚLĄSK W LITERATURZE. Uroczyste rozdanie nagród i dyplomów odbyło się 15 kwietnia podczas akademii podsumowującej  obchody Dni Kultury Śląskiej. Impreza stała się okazją do zaprezentowania przedstawienia SZMYRUSEK czyli KOPCIUSZEK PO ŚLĄSKU zaproszonym gościom, a także wszystkim uczniom naszej szkoły.

 

 

 

SPRAWDZIAN KOMPETENCJI SZÓSTOKLASISTÓW

 

 

8 kwietnia szóstoklasiści stanęli przed swoim pierwszym w życiu egzaminem zewnętrznym. Jest tak nazwany, gdyż zakodowany sprawdzian jest  oceniany przez egzaminatorów  spoza szkoły. Ma on charakter międzyprzedmiotowy i bada wiedzę oraz umiejętności nabyte po sześciu latach edukacji. Wasze oceny stopnia trudności testu były różne. A jak poszło? No cóż... Na wyniki przyjdzie nam poczekać do połowy czerwca, kiedy rezultaty zmagań szóstoklasistów trafią do szkół w postaci certyfikatów, dołączonych do świadectwa ukończenia kl. VI.

http://szkola.servis.pl/podstawowka/

http://www.cke.edu.pl/

 

 

 

LEKCJA PRZYRODY NA ŻYWO

 

 

2 kwietnia klasy piąte miały okazję uczestniczyć w Lekcji przyrody „na żywo”. Uczniowie poznali środowisko i tryb życia egzotycznych zwierząt takich jak: karaczany, straszyki, pająki, różnorodnych płazów i gadów. Informacje o życiu zwierząt prezentowała firma edukacyjno-pokazowa ANOLIS z Krakowa. 

 

 

WIELKANOCNA POMOCNA DŁOŃ

 

Po raz kolejny Samorząd Uczniowski wraz z TPD zorganizował akcję charytatywną "Wielkanocny Zajączek". Fundusze na akcję zebrali uczniowie klas Va, Vd, VIb, VIc, VIe, VIf, którzy zbierali pieniądze podczas pakowania zakupów w sklepie Carrefour Express.

Pakowaniem wielkanocnych paczek zajęli się uczniowie klas Id i IIIb. Dziękujemy uczniom i wychowawcom za zaangażowanie i ofiarność.

 

 

WIELKOPOSTNA AKCJA KLAS III

 

W okresie Wielkiego Postu, od 6 lutego do 19 marca na terenie naszej szkoły, w klasach trzecich, była przeprowadzona akcja Jałmużna wielkopostna 2008. Celem akcji było przede wszystkim uwrażliwienie na potrzeby innych. Podczas akcji do 28 skarbonek zebrano łączną kwotę 247 zł, która została przekazana przez mgr Zbigniewa Skórę CR na konto katolickiej  instytucji charytatywnej „Caritas”.

 

Z HISTORIĄ ZA PAN BRAT

 

13 marca uczniowie naszej szkoły mieli okazję przekonać się po raz kolejny, że uczyć historii można w sposób żywy i barwny. Przedstawienie, pod znamiennym tytułem: "Żywa lekcja historii", dotyczyło dziejów średniowiecza. Uczniowie zapoznali się z odległymi czasami oglądając pokazy walk rycerskich, przyglądając się strojom z tamtej epoki, a jednocześnie utrwalili swoją wiedzę historyczną.

 

 

KONKURS WIEDZY O UE

 

 

11 marca odbyła się III edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej „Wspólnie tworzymy europejską przyszłość”. Pytania, na które odpowiadali uczniowie, ułożone zostały przez Europa Direct i w dużej części dotyczyły Słowenii, której prezydencja trwa. W konkursie wzięło udział 15 dwuosobowych drużyn. Do finału zakwalifikowało się pięć reprezentacji bytomskich szkół podstawowych. Ostatecznie I miejsce zajęła drużyna SP45 w składzie: Jan Motyka i Aleksandra Kotula z 6c. II miejsce SP 4 (M. Chrzanowska, K. Radwańska) oraz SP 5 (A. Brzezinka, E. Safarian). Kolejne miejsca zajęły: SP23 (P. Cziba, E. Ferdynus) oraz SP3 (P. Bayer, D. Gluza). Finał konkursu wzbogacił program artystyczny, w czasie którego zaprezentowano baśń p.t. ” Szmyrusek, czyli Kopciuszek po śląsku” oraz słoweńskie tańce i piosenki. Gośćmi imprezy byli m.in. Piotr Koj – prezydent Bytomia, Maja Selan – wolontariuszka ze Słowenii, przedstawiciele zarządu Towarzystwa Miłośników Bytomia.

 

 

X Wojewódzka Konferencja Naukowa

ŚLĄSKICH SPOTKAŃ EUROPEJSKICH

 

 

odbyła się 7.03.2008 w Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej SYMFONIA Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Spotkanie integracyjne pod hasłem: 2008 - EUROPEJSKI ROK DIALOGU MIĘDZYKULTUROWEGO zorganizowanego pod patronatem Przewodniczącego Delegatury Polskiej w Katowicach, Międzynarodowego Zrzeszenia Organizacji Osób Niepełnosprawnych,  A HAUTER d’HOMME, Parlamentu Bez Granic, Posła na Sejm RP – Marka Plury, Śląskiego Kuratora Oświaty – Mariana DROSIO.

Podczas konferencjii wystąpił Chóru Bel Canto pod dyrekcją Barbary Orlińskiej
i Zespół Artystyczny Szkoły Podstawowej nr 45 w Bytomiu. Podczas Konferencji nasze nauczycielki: Anna Dziadek, Katarzyna Kowol, Jadwiga Wawrzyniak, była Pani dyrektor mgr Irena Kaleńska oraz uczennica Jagoda Wójcik z klasy 6c (poetka wierszy o wysokim poziomie artystycznym) otrzymały honorowy tytuł dla Zasłużonych Osób   ŁAŃCUCHA  LUDZI  DOBREJ  WOLI. 

 

 

 

BYĆ NIEWIDOMYM A ŻYĆ JAK WIDZĄCY

 

Takie było przesłanie bardzo ciekawych zajęć przygotowanych przez niedowidzącego Grzegorza zaproszonego przez panią Ewelinę Bonk dla uczniów naszej szkoły. Prowadzący zajęcia przygotował "stacje" z rozmaitymi przedmiotami przydatnymi w życiu codziennym osób niewidomych i słabo widzących. Uczniowie odnaleźli tu tabliczki z alfabetem Braila, lupy powiększające, laptop z syntezatorem głosu, specjalną nakładkę na szklankę, szablony do pisania. Mieli okazję przekonać się, iż codzienność osób niewidzących jest trudna, ale można w niej normalnie funkcjonować.

 

 

1% PODATKU

 

Przypominamy wszystkim rodzicom, nauczycielom, pracownikom, absolwentom szkoły oraz sympatykom SP 45 w Bytomiu o możliwości przekazania 1% podatku na rzecz naszej szkoły. Szczegóły w dziale  1 % podatku.

Planuje się, iż dochód uzyskany dzięki Państwa hojności, zostanie przekazany na wymianę stolików i krzeseł w salach lekcyjnych.

 

 

BYTOMSKIE NEKROPOLIE

 

W lutową środę w Muzeum Górnośląskim klasy 4b, 4d, 6b, 6c wraz z wychowawcami miały okazję wysłuchać prelekcji i obejrzeć wystawę „Bytomskie nekropolie”. Było to uroczyste rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. 85 uczniów naszej szkoły zdobyło dyplomy, a szkoła otrzymała roczną prenumeratę czasopisma „Spotkanie z zabytkami”

Dbając o miejsca pochówku wyrażamy szacunek wobec tych, którzy zapisali się w historii i podtrzymujemy tradycję. Pamiętajmy o słowach ks. Jana Twardowskiego: Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.

 

 

WALENTYNKOWY URZĄD POCZTOWY

 

Przez dwa dni - 13 i 14 lutego – w holu głównym szkoły na każdej przerwie czynny był Walentynkowy Urząd Pocztowy Na pomysł utworzenia nietypowego urzędu wpadli członkowie Samorządu Szkolnego. A wszystko po to, by ułatwić wysyłanie walentynek. Przez urząd przewinęło się ponad 100 kartek opatrzonych okolicznościowym znaczkiem samorządu Szkolnego „Stonoga”. Uczniowie wrzucali miłosne listy do specjalnie na tę okazję przygotowanej skrzynki. Do rąk adresatów walentynkowe pozdrowienia trafiały z pomocą szkolnego listonosza.

 

 

PRZECIW AGRESJI

 

13 lutego odwiedzili nas goście z Krakowa reprezentujący Teatr Profilaktyki ”Horyzont” z przedstawieniem interaktywnym „Twój demon – AGRESJA” Razem z uczniami naszej szkoły obserwowaliśmy historię trojga nastolatków, których odmienne postawy nie pozostały bez wpływu na ich życie. Los bohaterów posłużył jako przykład do ukazania sposobów rozwiązywania życiowych problemów, dokonywania wyborów. Uczniowie uczestniczący w projekcie poznali niszczącą siłę agresywnych zachowań. Nauczyli się również jak je okiełznać.

 

 

BEZPIECZNY NA DRODZE

W dniach 11-13 lutego szóstoklasiści mieli okazję uczestniczyć w prelekcji prowadzonej przez policjanta wydziału ruchu drogowego poświęconej bezpieczeństwu na drodze. Wykład poparty został sfilmowanymi przykładami nieodpowiednich zachowań pieszych i kierowców. Policjant zwracał uwagę na podstawowe zasady umożliwiające bezpieczne podróżowanie – zawsze w zapiętych pasach, z kierowcą wypoczętym, skoncentrowanym na jeździe (nie na rozmowie telefonicznej, mapie, posiłku), dostosowującym prędkość do warunków. My, jako piesi, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie na pasach, bezpieczeństwo przy wkraczaniu na jezdnię lub przechodzeniu przez torowisko. Pamiętajmy o zachowaniu przepisów podczas jazdy rowerem.

 

 

DZIĘKUJEMY ZA OGROMNE SERCE

 

Dnia 31 stycznia 2008 uczniowie naszej szkoły bawili się znakomicie na dyskotece karnawałowej. Jej wyjątkowość polegała jednak na tym, iż całkowity dochód uzyskany z biletów został przeznaczony, wraz z wcześniej uzbieranymi pieniędzmi w wyniku akcji - Kup sianko i Kiermaszu świątecznego, na potrzeby hospicjum Cordis w Mysłowicach. DZIĘKUJEMY!!!

 

 

NA LODOWISKO

 

Uczniowie naszej szkoły od momentu uruchomienia na bytomskim rynku lodowiska, aktywnie uczestniczą w przedsięwzięciu w ramach lekcji wychowania fizycznego. Sprawni łyżwiarze doskonalą swój warsztat. Początkujący pod okiem fachowców stawiają swoje pierwsze kroki na śliskiej nawierzchni. W ten świetny sposób połączyliśmy mnóstwo zabawy z nauką i rozwojem fizycznym.

 

 

FERIE, FERIE...I PO FERIACH

 

Taka zima, to nie zima, śniegu nie ma, mróz nie trzyma....Tymi słowami poety można by podsumować ferie w kwestii niesprzyjającej zimowym sportom aurze. Uczniom naszej szkoły taka zima nie przeszkodziła w tym, aby rozwijać swoje pasje. Pani Jolanta Krysińska z grupą uczniów uczestniczyła w zajęciach organizowanych w Muzeum Górnośląskim. Zajęcia te poświęcone były dziedzinie garncarstwa. Uczestnicy warsztatów nie tylko zapoznali się z teorią wyrobu naczyń, przyjrzeli technice, ale sami mieli szansę popracować nad wyrobami garncarskimi. Efekty ich pracy wyeksponowane zostały w szkolnym holu.

 

NOWOCZEŚNIE W SEKRETARIACIE

 

W czasie ferii w naszej szkole istotną przemianę przeszedł sekretariat. Przebudowany, poszerzony, unowocześniony. Wszystko to dla podniesienia komfortu pracy, usprawnienia obiegu dokumentów i tym samym szybszego, bardziej efektywnego rozwiązywania problemów, załatwiania spraw związanych z wszelką dokumentacją.

Z powodzeniem zakończył się również remont łącznika.

 

 

BANK DZIECIĘCYCH UŚMIECHÓW

 

Dnia 12 grudnia 2007r. w naszej szkole odbyła się uroczystość przekazania czeku Banku Dziecięcych Uśmiechów na kwotę 2500 złotych. Czek wręczyła dyrektor Aleksandra Skowronka oraz pani Anna Zyg z I Oddziału Banku Zachodniego WBK w Bytomiu na ręce dyrektor szkoły Urszuli  Łazuki-Datko, pani Eweliny Bonk, pani Katarzyny Kowol oraz dzieci. Środki z Fundacji Banku Zachodniego WBK pozwolą na przygotowanie paczek żywnościowych na zbliżające się święta.

Za to "obdarowanie dobrem drugich" serdecznie dziękujemy.

 

 

KONFERENCJA „WYPROMUJ NASZ KRAJ”

 

7 grudnia 2007 r. uczniowie SKE: Jakub Pszon 5e, Aleksandra Kotula 6c, Ania Grabowska 6c i Ania Koczar 6a pod opieką mgr Anny Dziadek wzięli udział w konferencji "Wypromuj nasz kraj” zorganizowanej przez Europe Direct Katowice i Centrum Dokumentacji Europejskiej przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Tematem przewodnim była "Promocja Polski w UE". W dyskusji wzięło udział wielu gości, a w tym obcokrajowców – wolontariuszy (z: Gruzji, Hiszpanii, Niemiec, Turcji, Francji...), którzy dzielili się swoimi opiniami na temat Polski i Polaków.

Całość imprezy uświetniło wystąpienie pani prof. Genowefy Grabowskiej - Posła do Parlamentu Europejskiego, która opowiedziała o tym, jak postrzegana jest Polska przez eurodeputowanych z innych krajów. Była to wspaniała, aktywna lekcja edukacji europejskiej.

 

 

BEZPIECZNY MIESZKANIEC

 

Od października do grudnia klasy I-III brały udział w akcji profilaktycznej BEZPIECZNY MIESZKANIEC. Tematem wiodącym akcji było bezpieczne użytkowanie urządzeń elektrycznych i gazowych w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych. Każda klasa uczestniczyła w 45-min. zajęciach prowadzonych przez nauczycieli innych szkół, na których mieli okazję pogłębić wiedzę dotyczącą bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych i gazowych oraz umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia związanego z niewłaściwym korzystaniem z tych urządzeń. Akcji towarzyszył konkurs plastyczny, w którym uczniowie aktywnie uczestniczyli. Nad całością czuwała mgr M. Nowak - koordynator akcji.

 

 

DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI

 

Mikołajkowych atrakcji nigdy dosyć. 7 grudnia w naszej szkole wystąpiła młodzież z Gimnazjum nr 6 i 7 w Bytomiu z bajką H. Ch. Andersena ”Dziewczynka z zapałkami”. Było to zwieńczenie zajęć prowadzonych przez mgr J. Krysińską w ramach projektu „Realizujemy marzenia – równi w kulturze”. Na zajęciach prowadzonych w SP 45 wykonały scenografię i kostiumy, ułożyły choreografię, przygotowały piosenki i teksty do bajki, a na koniec zaprezentowały swoje dzieło naszym najmłodszym kolegom i koleżankom. Ponieważ chcą wystąpić jeszcze na konkursie w MDK nr 2 już teraz trzymamy za nich kciuki. Życzymy powodzenia.

 

 

MIKOŁAJ

 

Mikołaj przyjechał do nas z workiem prezentów. Były bilety do kina na filmy: „Ratatuj” oraz „Film o pszczołach”, bilety do Aquaparku, międzyklasowe zawody sportowe dla klas młodszych, Parafialny Turniej Tenisa Stołowego dla uczniów klas starszych (ZDJĘCIA TURNIEJU MIKOŁAJKOWEGO). Było fajnie. Szkoda, że Mikołaj nie odwiedza nas częściej.

 

 

 

 BARBÓRKA

 

Dzisiaj świętuje górnicza brać. Z tej to okazji, na zaproszenie mgr B. Muchy, odwiedził naszych uczniów górnik z KWK Budryk. Opowiedział o ciężkiej pracy w kopalni, tradycjach górniczych, zaprezentował swój piękny, galowy mundur. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści o: czarnym złocie, skarbniku i scenach z życia górniczej rodziny. A w 100-lecie KWK Bobrek klasy 3b i 3c pod opieką pani Haliny Witczak i pani Eweliny Bonk oraz grupy świetlicowej odwiedziły kopalnię i na miejscu usłyszały wiele ciekawych informacji o górniczym życiu. Od nas szczere życzenia z okazji dzisiejszego święta: Szczęść Wam Boże za Waszą pracę i ofiarny wysiłek w trudzie i znoju. Każde ciepłe żeberko kaloryfera to zasługa waszych spracowanych dłoni i spoconych głów - tam pod ziemią.

Pamiętamy i dziękujemy.

 Z górniczym Szczęść Boże pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 45

 

 

TYDZIEŃ ELFA

03.12.2007r. - 07.12.2007r. 

 

Od 3 – 7 XII uczniowie mogą przebierać się za pomocników Mikołaja -  Elfów. Każda klasa wybiera spośród swoich uczniów tych, którzy zaprezentują najbardziej pomysłowy strój Elfa. Te osoby wezmą udział w losowaniu nagród.

Przez cały tydzień zbieramy słodycze dla tych, którym chcemy sprawić radość. Słodkości składamy do Kosza Niespodzianek! Ktoś będzie Ci bardzo wdzięczny!

Jeżeli masz ochotę, wykonaj pracę plastyczną pt. "Spotkanie z Mikołajem i Elfami". Technika dowolna. Prace można składać u opiekunów Samorządu Uczniowskiego do dnia 7 XII 2007r.

 

 

PASOWANIE NA UCZNIA

 

Dotknięcie czarodziejskim ołówkiem. O tym marzy każdy pierwszoklasista naszej szkoły. Tym symbolicznym gestem dyrektor szkoły mgr Urszula Łazuka-Datko otworzyła nowy rozdział w osobistej historii pierwszaków i ich bliskich. 23 listopada 2007r. odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Przyrzeczenie sumiennego wypełniania obowiązków, godnego reprezentowania szkoły składali uczniowie. Swoje ślubowanie złożyli również Rodzice pierwszoklasistów. Dla najważniejszych w tym dniu osób wystąpił specjalnie nasz znakomity kabaret „Horrorek”.

Pierwszoklasistom życzymy, aby odkryli w sobie twórcę i badacza otaczającego świata, a w swoich plecakach przynosili do szkoły nie tylko podręczniki, ale też swoje marzenia. Szanownym Rodzicom – dumy z małych odkrywców.

 

 

Z WIZYTĄ W TEATRZE

 

13 listopada uczniowie klas I-III naszej szkoły obejrzeli przedstawienie teatralne „Doktor  i jego zwierzęta” na podstawie dobrze znanej książki H. Loftinga. Spektakl przygotował i zaprezentował Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia, a odbył się on w Bytomskim Centrum Kultury. Po przedstawieniu uczniowie mieli okazję poznać aktorów występujących w przedstawieniu. Nie obyło się bez pytań dotyczących pracy aktora oraz przygotowań do spektaklu. To był bardzo ciekawy dzień spędzony w teatrze.

 

 

ZDOBYWAMY NAGRODY

 

9 listopada w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bytomiu odbył się konkurs Pieśni Patriotycznej i Historycznej pod patronatem Prezydenta Miasta Bytomia Piotra Koja „Póki my żyjemy, Ona żyje też” /Grzegorz Ciechowski/. Nasz Chór Dziecięcy Bel Canto zdobył I miejsce w tym konkursie i w nagrodę 12 listopada wystąpił na koncercie w Bytomskim Centrum Kultury. Serdecznie gratulujemy!

 

SZKOLNA WIECZORNICA

"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" - te słowa stały się mottem poetyckiego spektaklu zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 45.

W szkole w Szombierkach uczniowie przygotowali wieczornicę związaną z dniem Wszystkich Świętych oraz Zaduszkami - Chcieliśmy zwrócić uwagę na dwie wartości: miłość  i pamięć o tych, którzy odeszli - mówi jedna z opiekunek przedsięwzięcia, Anna Dziadek. W czasie spektaklu recytowano wiersze autorstwa m.in. Jana Twardowskiego, Anny Kamieńskiej, Kazimiery Iłłakowiczówny oraz Lepolda Staffa. Zadbano również o stronę muzyczną i plastyczną widowiska, które obejrzeli także zaproszeni goście - m.in. proboszcz miejscowej parafii ksiądz Jerzy Rolka oraz grupa radnych z dzielnicy.

Pamięci i dbałości o tradycję poświęca się w Szkole Podstawowej nr 45 wiele uwagi. Uczniowie tej placówki od dawna troszczą się o groby - zarówno na cmentarzach w Szombierkach, jak i zabytkowej nekropolii Mater Dolorosa. Tradycyjnie już przed 1 listopada porządkują stare, pozbawione opieki mogiły.

źródło: Życie Bytomskie

 

Naród, który nie ma przeszłości jest narodem bez przyszłości…

 

Tak brzmiało motto akademii przygotowanej z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku. Uczniowie klas: 5a, 5b, 6a i 6f wraz z:               p. Katarzyną Kowol i Joanną Kściuczyk przenieśli na scenę fragmenty bogatej historii Polski – od legendarnego Lecha po czasy współczesne. Szczególny akcent został jednak położony na trudny okres niewoli naszej ojczyzny i oczekiwanej suwerenności.

Na uroczystość przybyli goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie. Występ uświetnił brawurowy występ chóru, który pod batutą p. Barbary Orlińskiej zaprezentował polskie pieśni patriotyczne. O oprawę plastyczną zadbała p. Jolanta Krysińska.

Dyrektor szkoły p. Urszula Łazuka-Datko, odwołując się do myśli przewodniej akademii, zwróciła się do wszystkich uczniów, aby pamiętali, że to oni tworzą przyszłość kraju, w którym żyją, ale nie wolno im zapominać o przeszłości, doświadczeniach dawnych pokoleń. Bo dzięki zdarzeniom sprzed wielu lat, dziś żyjemy w wolnej, demokratycznej Polsce.

 

PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI

30 października uczniowie klasy 3a i 3d pod opieką p. Aleksandry Pęcek i p. Iwony Duś odwiedzili cmentarz w sąsiedniej dzielnicy Bobrek, gdzie znajduje się Zbiorowy Grób Wojenny Powstańców Śląskich poległych w latach 1919-1921. Wspólnie uprzątnęli groby, zapalili znicze i położyli kwiaty na znak pamięci o zmarłych.

Uczniowie starszych klas pod okiem p. Anny Dziadek, p. Katarzyny Kowol, p. Jadwigi Wawrzyniak i p. Soni Malorny odwiedzili groby na cmentarzach Szombierek, Wzgórza św. Małgorzaty i Mater Doloresa. W ramach współpracy z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami poznali życie i działalność wybitnych Górnoślązaków spoczywających na bytomskich nekropoliach i podjęli się utrzymywania ich grobów wraz z zabytkowymi nagrobkami w należytym porządku nie tylko w listopadzie, ale przez cały rok.

 

PASOWANIE NA ŚWIETLIKA

Stało się już świetlicową tradycją, że w październiku odbywa się uroczyste pasowanie na Świetlika uczniów klas pierwszych uczęszczających do naszej świetlicy szkolnej. Zanim wszyscy stali się pełnoprawnymi członkami społeczności świetlicowej musieli pomyślnie przejść „próby”, przygotowane dla nich przez starszych kolegów. Nikt się nie wahał i wszyscy pomyślnie przeszli próbę: sprawności, kultury, dotyku, porządku i bajek. Później w miłej i wesołej atmosferze wszyscy bawili się razem przy dźwiękach gitary.

 

ŚWIĘTO DRZEWA

Święto drzewa – zakończone. Jak się okazało, nie jest to święto jednodniowe. W naszej szkole, z tej okazji odbyło się szereg imprez: spotkanie z leśnikiem, posadzenie drzewa dla pokoju (miłorząb japoński), poszerzenie wiedzy o grzybach, zajęcia terenowe, tworzenie plakatów i albumów oraz konkurs plastyczno-przyrodniczy rozstrzygnięcie którego stało się okazją do podsumowania całego miesiąca obchodów V edycji Święta Drzewa.

 

BĄDŹ ŚWIADOMY I ODPOWIEDZIALNY

23 października klasy szóste wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez Straż Miejską pt. „Bądź świadomy i odpowiedzialny”. Program profilaktyczno-edukacyjny  jest skierowany do uczniów klas VI szkół podstawowych oraz klas I gimnazjalnych. Przybliża on pracę straży miejskiej, porusza problemy dorastającej młodzieży, a także wskazuje na zagrożenia płynące z różnych stron, utrwala wśród uczniów właściwe postawy wobec złych wzorców, agresji czy uzależnień, jak również pomaga odpowiedzieć na pytanie: kiedy staję się dorosłym i co to znaczy być odpowiedzialnym?

 

SADZIMY DRZEWO

Święto Drzewa – trwa. Uczniowie klasy 6b uroczyście zasadzili  drzewko (miłorząb japoński) w naszym arboretum. Jest to już kolejne drzewko, które z tej okazji wzbogaciło nasz szkolny ogród dendrologiczny. Zajęcia terenowe połączone były z praktycznym rozpoznawaniem wybranych gatunków drzew i krzewów

 

TRZECIOKLASIŚCI POWRÓCILI

W sobotę 20 października  w godzinach wieczornych wrócili z trzytygodniowego pobytu nad morzem uczniowie klas trzecich. Podczas całego pobytu w Łebie była piękna, jesienna pogoda, która sprzyjała organizowaniu wycieczek po Pomorzu, spacerów brzegiem morza, przechadzek leśnymi ścieżkami. Nie zabrakło też przejażdżek rowerem, kolejką, bryczką oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Wieczorne wyjścia na basen oraz dyskoteki wspominają wszyscy uczestnicy zielonej szkoły. A wspomnienia odżyły także u starszych  kolegów. Jednak wszędzie dobrze, a najlepiej w domu!

 

„GÓRA GROSZA” 

PODARUJ DZIECIOM UŚMIECH! Już po raz ósmy pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej rusza akcja „Góra grosza”. Od tego czasu tradycją stało się już, że  w październiku, uczniowie, oprócz książek i zeszytów w plecakach przynoszą drobne monety groszowe. Pieniądze uzbierane w pokaźną „górę grosza” mogą przyczynić się do poprawy losu dzieci, które nie z własnych przyczyn zostały odseparowane od domu rodzinnego. Zebrane i policzone przez Was groszówki odbierane będą codziennie przez członków Samorządu Uczniowskiego do 31 października.

 

KABARET „HORROREK” PRZEDSTAWIA

15 października Kabaret „Horrorek” przeniósł nas w zabawny czasem – jak się okazało – świat szkoły. Kabaret powstał na potrzeby przypadającego 14 października Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klas IIa i IIb pod wodzą pań: Beaty Surowiec i Małgorzaty Nowak przygotowali kabaretowe widowisko, dzięki któremu zgromadzeni na sali nauczyciele uśmiali się do łez. Śmiali się z siebie i swoich podopiecznych. Wszystkich zachwyciła profesjonalna gra aktorska, co szczególnie podkreśliła dyrektor szkoły pani Urszula Łazuka-Datko.

 

ŚWIĘTO DRZEWA

Święto Drzewa - program edukacji ekologicznej Klubu GAJA czyli ogólnopolska akcja sadzenia drzew rozpoczęty. Klasy:5d i 6a poznały Leśną Ścieżkę Poznawczą, gdzie pogłębiały swoje wiadomości o lesie. Zajęcia w leśniczówce czy rozmowa z leśnikiem szybciej i ciekawiej kształtują właściwą postawę ekologiczną. Dla uczniów klas piątych takie zajęcia terenowe prowadzone były przez panią B. Koślę w  szkolnym ogrodzie dendrologicznym. Natomiast klasy szóste tworzyły plakaty i albumy, które stanowiły podstawę do wykonania wystawek w klasach.

 

MSZA ŚW. W INTENCJI SP 45

14 października – w niedzielę – przypada Święto naszych nauczycieli. W intencji wszystkich pracowników szkoły zostanie odprawiona Msza św. w Kościele pod wezwaniem Wniebowstąpienia w Szombierkach. Podczas mszy zaśpiewają panie: Barbara Orlińska i Małgorzata Nowak. Serdecznie zapraszamy.

 

EDUKACYJNA WIZYTA W WARSZAWIE

„Możesz sprawić by świat był lepszy” – to tytuł projektu w ramach którego Ania Koczar z 6a i Weronika Pyka z 6c pod opieką pani Anny Dziadek pojechały 12 października do Warszawy na intensywne szkolenie warsztatowe. Teraz pomogą w promocji działań związanych z realizacją projektu czyli spróbują wpłynąć na kształtowanie uczniowskich umiejętności, postaw i działań skierowanych na innych i dla innych – szczególnie tych najbardziej potrzebujących.

 

 POZNAJEMY GRZYBY

Las w październiku zaprasza w odwiedziny: bo kolorowo, bo jesiennie, bo mnóstwo grzybów. W ramach podnoszenia wiedzy na temat wykorzystania i ochrony grzybów w Polsce w naszej szkole wykorzystano program aktywnej edukacji. Zajęcia w klasach drugich i trzecich zostały przygotowane i poprowadzone przez panią Grażynę Duszę. Efektem pracy jest wspaniała gazetka edukacyjna w segmencie C na pierwszym piętrze, do zapoznania z którą wszystkich serdecznie zapraszamy

 

AKCJA „PODARUJ ZNICZ NA KRESY”

Za oknem jesień – liście coraz szybciej opadają. Zbliża się listopad – miesiąc pełen zadumy nad ludzkim życiem i jego przemijalnością. Kiedy płoną znicze, a w wazonach bielą i żółcą się  chryzantemy, warto pomyśleć o grobach opuszczonych, na których brakuje światła i kwiatów – znaków pamięci. W tym roku z inicjatywy pań: Anny Dziadek i Katarzyny Kowol organizujemy w szkole zbiórkę zniczy pod hasłem „Podaruj znicz na Kresy”. Na znicze czekamy do 31 października.

 

PCK SZKOLI CZWARTOKLASISTÓW

W październiku uczniowie klas czwartych przejdą kurs pierwszej pomocy przedmedycznej organizowanej przez PCK w Bytomiu. Podczas zajęć czwartoklasiści poznają zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także poćwiczą sztuczne oddychanie na manekinie. Ta ważna umiejętność na pewno się przyda w życiu.

PIJEMY MLEKO

 Od 1 października uczniowie naszej szkoły otrzymują do picia mleko bez dodatków smakowych. Bo przecież Na kartonik mleka, każdy uczeń czeka. Program „Dopłata krajowa do spożycia mleka i przetworów mlecznych w szkołach podstawowych” realizowany jest przez Oddziały Terenowe Agencji Rynku Rolnego

Od września 2007 r. na podstawie Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 244, poz. 2081 oraz z 2006 r. Nr 50, poz. 363 i Nr 208, poz. 1541 oraz z 2007 r. Nr 115, poz. 794) Agencja Rynku Rolnego będzie udzielać dopłaty krajowej do spożycia mleka i przetworów mlecznych w szkołach podstawowych.
 

KLUB EUROPEJSKI JUŻ DZIAŁA!!!

 

28 września miała miejsce w Bytomiu uroczystość wręczenia Tablicy Honorowej Rady Europy - wyróżnienia dla miast i władz miejskich w uznaniu za ich działalność proeuropejską. W 2002 roku miasto zostało wyróżnione Dyplomem Europejskim, a rok później Flagą Honorową Rady Europy. Uroczystość zakończyła się  paradą zatytułowaną "Regiony Europy" przygotowaną przez bytomską młodzież.  Nasza szkoła prezentowała Kraj Basków – region położony w Hiszpanii. Uczniowie poprzebierani za bohaterów tego regionu przemaszerowali ulicami naszego miasta.

 

MOJE CZYSTE MIASTO

Od października rozpoczynamy akcję zbiórki surowców wtórnych pt. „Moje Czyste Miasto”, która ma na celu  podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa – szczególnie tego najmłodszego, kształtowanie nawyków segregowania odpadów u źródła, tj. w szkole i gospodarstwie domowym. Będziemy zbierać i segregować: baterie, butelki PET, puszki po napojach oraz makulaturę. Co wtorek opisane paczki z niepotrzebnymi gazetami będzie można składować w sali nr 8 lub przy portierni. Zgromadzone w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom. Zbiórka makulatury to także rodzaj konkurencji. Klasa lub osoba indywidualna, której uda się uzbierać największą ilość zbędnych gazet, ulotek, zostanie nagrodzona.

 

PORANEK EKOLOGICZNY

21 września w świetlicy szkolnej trwał Poranek Ekologiczny pod hasłem: My o Bytom dbamy, miasto swe sprzątamy. W ramach podniesienia świadomości ekologicznej naszych najmłodszych uczniów teatrzyk świetlicy szkolnej „Kameleon” zaprezentował przedstawienie pt. ”Czego pragną śmieci, Randi, Linka i dzieci”.  W zeszłym roku widowisko to przygotowane przez uczniów klas młodszych pod okiem pań: Beaty Rasińskiej, Doroty Janczewskiej i Mirosławy Hojki zdobyło I miejsce na Miejskim Festiwalu Dziecięcych Teatrzyków w Klubie Osiedlowym „Sezam” oraz I miejsce na XXXII Przeglądzie Zespołów Artystycznych w MDK nr 1 w Bytomiu. W tym roku zobaczyły je dzieci z naszej szkoły oraz 24 września wszystkie grupy Przedszkola nr 39. Oprócz świetnej gry aktorskiej i dekoracji, była również zabawa w segregowanie śmieci oraz mini konkurs ekologiczny.

 

Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem!

To hasło tegorocznej kampanii Sprzątanie Świata - Polska 2007. W akcję włączyliśmy się sprzątając tereny bezpośrednio przyszkolne oraz nieco dalsze rejony – najczęściej miejsca naszego zamieszkania. Wyposażeni w worki na śmieci oraz jednorazowe rękawiczki, wszyscy uczniowie szkoły wraz z opiekunami wyruszyli w wyznaczone miejsca. Wcześniej zostali poinformowani o zakazie dotykania niebezpiecznych dla zdrowia odpadów. Zbierając zalegające odpady, staraliśmy się je jednocześnie segregować. Ta coroczna, kilkudniowa kampania ekologiczna ma spory walor dydaktyczny – sprzyja zdobywaniu wiedzy o środowisku, jego stanie i zagrożeniach – podsumowała akcję jej koordynatorka w naszej szkole pani Beata Kośla.

  

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

14 września 2007 roku pierwszoklasiści spotkali się z policjantem Wydziału Ruchu Drogowego. Szkolenie dotyczyło zasad bezpiecznego poruszania się na drodze, znajomości przepisów ruchu drogowego. Uczniowie klas pierwszych wykazali się sporą wiedzą, którą poszerzyli, zadając mnóstwo pytań. W celu poprawienia ich bezpieczeństwa w drodze do szkoły, każdy pierwszoklasista wyposażony został w zestaw odblaskowy – opaskę na rękę, znaczek odblaskowy oraz plan lekcji.

 

WITAMY PO WAKACJACH!

Przedstawieniem w wykonaniu klas IIb, IId i IIe pod okiem pań: Grażyny Duszy, Małgorzaty Nowak i Beaty Muchy rozpoczął się 3 września 2007 nowy rok szkolny. Uroczystość otwarła nowo wybrana pani dyrektor mgr Urszula Łazuka-Datko. Do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 45 dołączyli, wyposażeni w rogi obfitości, w asyście dumnych i przejętych członków rodzin, pierwszoklasiści.

 

Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły, a szczególnie pani dyrektor, życzymy realizacji zamierzeń na ten rok szkolny.