Aktualności

 

WAKACJE

 

Szybko minął rok szkolny. Jeszcze tylko akademia, nagrody, świadectwa i... WAKACJE!!! Życzymy wszystkim, aby wakacje były okresem aktywnego wypoczynku, czasem bezpiecznych i niezapomnianych przygód, aby zawsze dopisywała Wam pogoda i dobry humor. Do zobaczenia za dwa miesiące.

 

dodał: 19.06.2009 redaktor

 

 

WYKAZ NOWYCH PODRĘCZNIKÓW

 

W dziale PODRĘCZNIKI zamieszczono wykaz podręczników, które będą obowiązywać od nowego roku szkolnego 2009/2010. Pobierz

 

dodał: 09.06.2009 redaktor

 

 

INFORMACJA

 

W roku szkolnym 2009/2010 w naszej szkole będzie otwartych 5 oddziałów klas pierwszych. Podział klas zamieszczony zostanie w późniejszym terminie.

 

dodał: 09.06.2009 redaktor

 

 

SPOTKANIE Z PREZYDENTEM

 

18 czerwca o godz. 17:00 w naszej szkole odbędzie się spotkanie z Prezydentem Bytomia - Piotrem Kojem. Zapraszamy. Więcej...

 

dodał: 09.06.2009 redaktor

 

 

FESTYN RODZINNY

"Spełniamy dziecięce marzenia"

 

 

Zapraszamy wszystkich uczniów wraz z rodziną na festyn, który odbędzie się w sobotę (30.05.2009) na terenach wokół naszej szkoły. Poniżej zamieszczamy plakat i szczegółowy plan festynu.

Plakat

Plan festynu

 

dodał: 21.05.2009 redaktor

 

 

UWAGA RODZICE PRZYSZŁYCH PIERWSZOKLASISTÓW

 

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 45 w Bytomiu ul. Zakątek 20 zaprasza rodziców dzieci przyszłych klas pierwszych na zebranie informacyjne, które odbędzie się w szkole 28 maja 2009 r. o godz. 17.00. Wszelkie informacje dotyczące reformy oświaty i startu szkolnego na stronie 6-latki w szkole.

 

dodał: 21.05.2009 redaktor

 

 

NIE WYRZUCAJ KSIĄŻEK!

 

 

Przypominamy o trwającej w szkole zbiórce książek używanych. Jeśli przetrzymujecie w domu niepotrzebne już Wam książki, nie wyrzucajcie ich do kosza, ale przynieście do szkolnej biblioteki. Te, które okażą się przydatne, włączymy do szkolnego księgozbioru, pozostałe wystawimy na sprzedaż podczas kiermaszu książek używanych. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na potrzeby biblioteki.

 

PRZYŁĄCZCIE SIĘ DO AKCJI! ZAPRASZAMY!

 

dodał: 12.05.2009 redaktor

 

 

FERIE LETNIE 2009

 

Wydział Edukacji informuje o możliwości dofinansowania do wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej w okresie ferii letnich w 2009 roku. Dotyczy to tych uczniów, którzy będą brali udział w zorganizowanych formach wypoczynku wyjazdowego lub wypoczynku w mieście.

Wypoczynek wyjazdowy – dochód brutto na członka rodziny nie może przekraczać 638zł; stawkę dofinansowania określono w wysokości 20zł/dzień wypoczynku; czas trwania wypoczynku min. 6 dni, max. 21 dni.

Wypoczynek stacjonarny – dochód nie ma znaczenia; stawkę dofinansowania określono w wysokości 8zł/dzień wypoczynku; czas trwania wypoczynku min. 6 dni.

Wnioski w sprawie dofinansowania będą przyjmowane przez Wydział Edukacji w nieprzekraczalnym terminie do 20 maja 2009r.

 

dodał: 11.05.2009 redaktor

 

 

ŚWIĘTO ZIEMI

 

 

Zjawiska klimatyczne, z którymi mamy dziś do czynienia, są  w dużym stopniu wynikiem działalności człowieka. Zdaniem naukowców wzrost temperatury na świecie powyżej 2ºC spowoduje nieodwracalne skutki klimatyczne. Z powodu nadmiernej emisji gazów cieplarnianych prawa milionów ludzi na świecie - do życia, bezpieczeństwa, wyżywienia, zdrowia i schronienia - są łamane. Rzadko zastanawiamy się jednak, jaki każdy z nas ma w tym udział oraz jakie działania możemy sami podjąć, by zapobiec nasileniu zmian. Podczas tegorocznych obchodów Dni Ziemi nasze działania były skierowane na zrozumienie, że zmiany klimatyczne są efektem również naszych działań. Przez dwa dni gościliśmy reprezentantów bytomskich szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz przedstawicieli władz naszego miasta.

27 kwietnia odbyło się spotkanie z dr L. Kobierskim w naszym arboretum  „Kształtowanie krajobrazu poprzez tworzenie ogrodów dendrologicznych przy szkole” oraz   uroczyste posadzenie dębu w ramach akcji „KATYŃ… ocalić od zapomnienia”.

28 kwietnia wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji dr P. Kardasza „Przystosowanie roślin do różnych warunków klimatycznych oraz przygotowanej przez uczniów SP45 prezentacji multimedialnej „Oszczędzamy wodę, papier i energię”. Odbyły się również zajęcia plastyczne w grupach „Cokolwiek czynimy Ziemi, czynimy sobie” oraz krótki program artystyczny pt. „Czego chcą śmieci..." w wykonaniu dzieci świetlicowych

 

dodał: 04.05.2009 redaktor

 

 

KATYŃ...OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

 

 

Katyń…ocalić od zapomnienia to ogólnopolska akcja posadzenia 21 473 dębów na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej  (do 2010r.). Jeden dąb ma upamiętniać jedno nazwisko z listy katyńskiej. Do programu, objętego honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, włączyła się nasza szkoła. W ramach obchodów Dni Ziemi w dniach 27/28 kwietnia 2009r. w Szkole Podstawowej nr 45 dokonano aktu posadzenia tak zwanego dębu katyńskiego poświeconego pamięci zamordowanego w 1940 roku w Charkowie porucznika Jana Maciejewskiego. Oficer ten w roku 2007 został awansowany na stopień kapitana i umieszczony na liście katyńskiej pod numerem 3308.

Posadzenie dębu upamiętniającego zbrodnię katyńską pozwoliło gościom i uczniom na chwilę refleksji nad tragicznymi wydarzeniami, pogłębioną recytacją fragmentu wiersza Jana Rubasa Miednoje w wykonaniu Martyny Bajerskiej z klasy 5d. Zgromadzeni uczcili pamięć kapitana J. Maciejewskiego minutą ciszy, a należący do harcerstwa Krzysztof Herman z klasy 5c zapalił znicz. Nad całością tej niezwykle ważnej i wzruszającej uroczystości czuwały panie: K. Kowol, D.Dołobowska, A. Dziadek.

 

dodał: 04.05.2009 redaktor

 

 

 

NASZ DOM - ZJEDNOCZONA EUROPA

 

22.04.2009 r. w naszej szkole gościliśmy reprezentantów bytomskich szkół podstawowych, którzy przybyli do nas, aby sprawdzić swoją wiedzę o Unii Europejskiej. Impreza miała na celu zaprezentowanie ważnych w dzisiejszym świecie idei płynących z jednoczącej się Europy - wzajemna pomoc, pokój i solidarność. Czeskie przewodnictwo w Radzie UE było inspiracją do podkreślenia współpracy i przyjaźni polsko-czeskiej, a także wkładu tych państw w kulturę europejską. IV Edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy O Unii Europejskiej pod hasłem: ,,Nasz dom-zjednoczona Europa” ma już swoich laureatów. I tak: I miejsce: Ewelina Pąchalska i Szymon Pender z SP 45, II miejsce - reprezentacja SP28, II miejsce - SP33. W finale walczyli również: SP23 i SP4. Gratulujemy wszystkim uczestnikom olbrzymiej wiedzy na temat Unii Europejskiej. (WIĘCEJ INFORMACJI)

 

dodał: 28.04.2009 redaktor

 

 

SZKOLENIE NA TEMAT PRAW DZIECKA

 

         Dnia 17 kwietnia p. Katarzyna Martyka z Amnesty International przeprowadziła szkolenie uczniów w kl. 6a i 6b na temat praw dziecka. Uczniowie za pomocą scenek prezentowali umiejętności rozważnego korzystania ze swoich praw i obowiązków. Uczyli się postawy otwartości, przestrzegania praw innych ludzi itp. Szkoleniem będą objęte wszystkie klasy szóste.

 

dodał: 15.04.2009 koordynator A. Dziadek

 

 

WYRÓŻNIENIE  LADY D.

 

         Z wielką radością pragniemy zakomunikować, że nasza była uczennica – Jagoda Wójcik otrzymała wyróżnienie LADY D. w kategorii dobry start. Dziewczynka opisuje świat i porusza czytelników poprzez swoją poezję. Jej wiersze znalazły się w tomikach pt. „Myśli nieuczesane” i „Po drugiej stronie tęczy”. W projekcie „Uczeń z klasą” należała do grupy Ars Poetica. Swoim urokiem zdołała zachęcić wielu rówieśników do tworzenia poezji.

         Wyróżnienia są przyznawane z inicjatywy posła RP Marka Plury od 2002r. paniom, które pomimo że na co dzień zmagają się z własną niepełnosprawnością, to zawsze z uśmiechem wnoszą istotny wkład w życie innych ludzi. Aktualnie przewodniczącą Kapituły jest Wicemarszałek Senatu RP Krystyna Bochenek. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 9 marca w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach.

Oprawę artystyczną wykonał szkolny chór Bel Canto pod kierunkiem p. Barbary Orlińskiej. Nasi uczniowie pod opieką pań: Jadwigi Wawrzyniak i Anny Dziadek zaprezentowali także przedstawienie teatralne pt. „Mały Książę”.

 

dodał: 15.04.2009 redaktor

 

 

PIĘĆ LAT W UNII EUROPEJSKIEJ

 

W dniu 1.04. 2009r. uczniowie z kl. IVa i Vb pod opieką: p. Anny Dziadek i Jadwigi Wawrzyniak uczestniczyli w konferencji pod hasłem „Pięć lat w Unii Europejskiej”.

Spotkanie, podczas którego prof. Genowefa Grabowska wygłosiła wykład pt. Blaski i cienie członkostwa Polski w Unii Europejskiej,  odbywało się w katowickiej Bibliotece Śląskiej.

 

dodał: 15.04.2009 redaktor

 

 

II ETAP NABORU DO KLASY SPORTOWEJ - CHŁOPCY

 

20 kwietnia 2009 r. (poniedziałek) o godz. 11.40 odbędzie się drugi etap naboru chłopców do klasy sportowej o profilu: piłka nożna. Zbiórka w segmencie sportowym. Niezbędny strój sportowy i dobre samopoczucie.

 

dodał: 15.04.2009 redaktor

 

 

STARAMY SIĘ O ZNAK JAKOŚCI - INTERKLASA

 

 

Więcej informacji w zakładce - interklasa.

 

dodał: 15.04.2009 redaktor

 

 

 

ŻYCZENIA

 

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych

ciepłe życzenia optymizmu i bliskości przy świątecznym śniadaniu

oraz wszystkich smaków i zapachów wiosny

życzy:

Dyrekcja i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 45 w Bytomiu

 

dodał: 07.04.2009 redaktor

 

 

JUŻ PO RAZ KOLEJNY...

 

 

Nauczyciele, uczniowie i rodzice wspomogli Hospicjum Cordis w Mysłowicach, w którym przebywają dzieci chore, najbardziej pokrzywdzone przez los. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy jeden z symboli wigilijnego stołu – sianko, a dzieci przekazały je rodzicom na zebraniach klasowych za dobrowolną kwotę. Zebrano sumę 550zł.

Ponadto uczniowie pod opieką nauczycieli z okazji Wielkanocy przygotowali własnoręcznie palmy wielkanocne, które za dobrowolną kwotę zostały sprzedane parafianom z Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Szombierkach. Udało się zebrać kwotę 770zł.

Zgromadzone pieniądze zostaną przekazane na potrzeby hospicjum

 

dodał: 07.04.2009 redaktor

 

 

WIOSNA W NASZYCH SERCACH

 

Po raz drugi nasi uczniowie i nauczyciele włączyli się do akcji charytatywnej „Wiosna w naszych sercach”, którą zainicjowało Koło Śląskie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej w Bytomiu. Zebrano: artykuły szkolne, edukacyjne, zabawki, słodycze, które zostały doręczone polskim przedszkolom i szkołom sobotnio-niedzielnym oraz rzymskokatolickim parafiom i polskim stowarzyszeniom kulturalno-oświatowym, prowadzącym naukę języka polskiego wśród dzieci i młodzieży na terenie powiatu drohobyckiego.

Koordynatorami akcji w szkole były panie: Anna Dziadek i Agnieszka Iskra. Serdecznie dziękujemy za przyłączenie się do akcji!

 

dodał: 07.04.2009 redaktor

 

 

ZAGŁOSUJ NA NASZĄ PRACĘ

 

 

Bardzo prosimy wszystkich o głosowanie na pracę wykonaną przez uczniów Szkolnego Koła LOP na konkurs "Wiking Odkrywca". Na stronie konkursowej prace uporządkowane są wg miast, z których zostały nadesłane. Aby zobaczyć naszą pracę w całości (tytuł: "Szombierski odcinek szlaku spacerowego im. Karola Goduli" nr 6), oddać na nią swój głos, należy wybrać przycisk „Szczegóły / Głosowanie” znajdujący się pod naszą pracą.  Dziękujemy i liczymy na wasze głosy!!!

 

dodał: 17.03.2009 redaktor

 

 

PRZEKAŻ 1% PODATKU NA NASZĄ SZKOŁĘ

 

 

 

W tym roku nie trzeba iść do banku ani na pocztę, żeby zrobić przelew! Wystarczy dobrze wypełnić PIT - Urząd Skarbowy sam prześle pieniądze.

Powyżej przykład jak wypełnić PIT,a na przykładzie PIT-28.

 

 dodał: 02.03.2009 redaktor

 

 

DZIĘKUJEMY

 

 

Dyrekcja i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 45 w Bytomiu dziękują radnym p. Mariuszowi Kurzątkowskiemu i p. Mieczysławowi Kucharskiemu za poparcie naszego wniosku o wycięcie drzew rosnących na granicy jezdni i naprawę uszkodzonej drogi dojazdowej do szkoły.

 

Dyrekcja i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 45 w Bytomiu dziękują również Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń S.A. za udzieloną dotację prewencyjną dla szkoły pomagającą zapewnić większe bezpieczeństwo uczniom w szkole.

 

dodał: 06.04.2009 redaktor

 

 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

 

 

W dniach 1-3 kwietnia odbywać się będą w Kościele Wniebowzięcia Pańskiego  rekolekcje dla naszych uczniów. Program zajęć w tych dniach wygląda następująco:

1 kwietnia (środa):

klasy 4-6: zbiórka przed szkołą o godz. 8.10, powrót po zajęciach w klasach o godz. 11.30

klasy 1-3: zbiórka przed szkołą o godz. 9.10, powrót po zajęciach w klasach o godz. 11.30

2 kwietnia (czwartek) - dzień wolny od zajęć dydaktycznych:

klasy 6: piszą sprawdzian szóstoklasisty

klasy 4-5: rekolekcje w godz. 8.30-9.30, dojście i powrót samodzielny

klasy 1-3: rekolekcje w godz. 9.30-10.30, dojście i powrót samodzielny

3 kwietnia (piątek):

klasy 1-6: wspólna Msza Św. Zbiórka przed szkołą o godz. 8.30, powrót o godz. 10.15

 

dodał: 30.03.2009 redaktor

 

 

JESTEM ŚWIADOMYM OBYWATELEM

 

 

W dniach  23-24 marca 2009 r. nasi uczniowie z kl.6b oraz 5b i 5c, pod opieką p. Anny Dziadek i p. Jadwiga Wawrzyniak uczestniczyli w Dniach Otwartych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Wojciecha Korfantego w  Bytomiu pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bytomia. Przedsięwzięcie to przebiegało pod hasłem „Jestem świadomym obywatelem”, a jego celem było pogłębienie patriotycznego spojrzenia młodzieży na historię naszego regionu oraz popularyzacja wiedzy  związanej z Unią Europejską.  Pierwszy dzień poświęcony był tematowi wejścia Polski do strefy euro. Uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania wykładu dr  Konrada Ciarkowskiego p.t. „Korzyści i zagrożenia związane z wejściem Polski do strefy euro” oraz debaty zorganizowanej przez słuchaczy CKU na temat: „Złotówka czy euro”. W drugim dniu Dni Otwartych CKU nawiązano do obchodów Roku Wojciecha Korfantego, jakim został ustanowiony przez Sejmik Śląski rok 2009. Zgromadzeni goście poprzez prezentację przygotowaną przez nauczycieli CKU: Aleksandra Glombika i Bogdana Starzycznego zapoznali się z życiem i działalnością Wojciecha Korfantego oraz jego udziałem w kształtowaniu historii Bytomia  i Śląska. „Wiele twarzy W. Korfantego – wielkość, małość i tragizm” to wykład, jaki wygłosił zaproszony gość pan Marcin Jarząbek. Zdobytą podczas wykładów i prezentacji wiedzę   młodzież wykorzystała w dwóch konkursach zorganizowanych w 4 pracowniach komputerowych CKU. W ciągu dwóch dni w konkursach wzięło udział 164 uczniów. Największą ilość punktów w konkursie ,,Zlotówka czy euro”, z naszej szkoły zdobyła Ewelina Pąchalska z kl. 6b,otrzymała nagrodę i dyplom. Poza udziałem w konkursach uczniowie mieli możliwość zapoznania się z bogatą bazą dydaktyczną CKU. Szczególnym, zainteresowaniem cieszyło się Muzeum Szkolne, w którym zgromadzono eksponaty z okresu Powstań Śląskich. Dodatkową  atrakcją było wejście na wieżę widokową, jaką posiada budynek CKU, z której młodzież podziwiała panoramę Bytomia i okolicznych miejscowości.

 

dodał: 25.03.2009 redaktor

 

 

PROŚBA

 

 

W związku z kolejnymi obchodami Tygodnia Kultury Śląskiej organizatorzy zwracają się z prośbą do Was - Uczennice i Uczniowie oraz Waszych Rodziców - o wypożyczenie przyborów szkolnych, podręczników, zeszytów, świadectw, zdjęć i innych pamiątek ze szkolnych czasów Waszych Dziadków. Eksponaty zostaną zaprezentowane na wystawie w naszej szkole. Po zakończeniu obchodów wypożyczone przedmioty zostaną zwrócone. Pamiątki prosimy składać do końca marca w sali 222 segment "C".

 

dodał: 25.03.2009 redaktor

 

 

FESTIWAL PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

 

25 marca odbył się w naszej szkole I etap Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznych zorganizowany przez Wydział Edukacji UM w Bytomiu i SP45 Bytom. W kategorii szkół podstawowych wystąpiły chóry i zespoły wokalne z SP4, SP33, SP37, SP44, SP45, SP46, SP51, a w kategorii szkół gimnazjalnych zaprezentowały się: G1, G8, G9, G10, G11. Jury pod przewodnictwem p. Agnieszki Tyńskiej-Kowalskiej (OSM I i II im.F. Chopina) w składzie: p. Anna Akram (MDK2), p. Janusz Bacik (MDK1), p. Piotr Werner (doradca metodyczny historii i WOS), p. Iwona Żmijowska (Wydz. Edukacji UM Bytom) wyłoniło laureatów:

w kategorii szkół podstawowych: I miejsce SP45 i SP51, II miejsce SP46, III miejsce SP33, a w kategorii szkół gimnazjalnych: I miejsce G10, II miejsca nie przyznano, III miejsce G11. Wszyscy laureaci będą reprezentować Bytom w konkursie rejonowym w Tarnowskich Górach. Gratulujemy!

 

dodał: 25.03.2009 redaktor

 

 

UWAGA KONKURS

 

 

Szkolny Organizator Konkursu - p. Anna Dziadek zorganizowała 20 marca 2009 r. szkolny etap II Ogólnopolskiego Konkursu ,,Młody Europejczyk”. Celem konkursu jest promowanie wiedzy o Unii Europejskiej i integracji europejskiej wśród dzieci i młodzieży. W konkursie wzięło 23 uczniów z klas 4a, 6a, 6b, 6c, 6d. Konkurs polegał na pisemnym udzieleniu odpowiedzi na 26 pytań tekstowych.

 

dodał: 25.03.2009 redaktor

 

 

AKTYWNI Z NATURY

 

 

Członkowie Szkolnego Koła Miłośników Bytomia, włączyli się do realizacji projektu ,,Aktywni z natury. Młodzi ambasadorzy skarbów natury małej ojczyzny”. Celem projektu jest ochrona i promocja zasobów przyrodniczych oraz walorów turystycznych małych ojczyzn. W szkoleniu, które odbyło się w Gliwicach 13 marca 2009 r., prowadzonym przez trenerów Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy, wzięli udział przedstawiciele grup realizujących projekty, z klasy 4a: Magdalena Matejczyk, Piotr Olesiak, Paweł Pszon oraz Marek Lidke z klasy 6b, pod opieką p. Anny Dziadek. Uczestnicy szkolenia poznali zasady opracowania i przygotowania ekotras.

 

 

dodał: 18.03.2009 redaktor

 

 

TEATROMANIA 2009

 

 

W dniach 23-27 marca odbywać się będą Szkolne Dni Teatru pod hasłem: "Bawimy się w teatr - to świetna zabawa, bo można tu kogoś innego udawać (...)". Zapraszamy na przedstawienie pt. "Siedem lalek i jeden miś", konkurs plastyczny, konkurs wiedzy o teatrze oraz wspólne wyjścia do teatru m.in. na spektakl "Hermes przyszedł".

 

dodał: 11.03.2009 redaktor

 

 

W OPERZE ŚLĄSKIEJ

 

 

26 lutego klasy pierwsze i trzecie naszej szkoły udały się do Opery Śląskiej na musical dla dzieci pt. "Zaczarowany bal czyli Krasnoludki, Krasnoludki". W przedstawieniu brali udział światowej sławy artyści operowi m.in. Barbara Stryjecka i M. Ziemniewicz. Musical uświetniła orkiestra i chór Opery Śl. pod dyrekcją Antoniego Dudy. Po spektaklu uczniowie klasy trzeciej zwiedzili budynek opery, sale ćwiczeń tancerzy i śpiewaków, pracownię krawiecką, garderobę. Mieli także okazję przymierzyć stroje i porozmawiać z pracownikami Opery Śląskiej.

Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem gry aktorskiej, oprawy muzycznej, gry świateł i wspaniałej scenografii w doskonałym reżyserskim ujęciu tematu. Jeszcze długo po powrocie dzielili się wrażeniami z wycieczki w tak zaczarowane miejsce.

 

dodał: 27.02.2009 redaktor

 

 

SPOTKANIE Z BISKUPEM

 

 

W dniu 19 lutego 2009 r. naszą szkołę odwiedził Ksiądz Biskup Diecezji Gliwickiej –Jan Wieczorek. Jego ekscelencję w imieniu całej Rady Pedagogicznej powitała pani dyrektor, natomiast kwiaty od uczniów wręczyli Wiktoria Adamska i Filip Miera. Ksiądz Biskup wysłuchał prezentacji szkoły oraz piosenek chóru szkolnego Bel Canto, a następnie zwrócił się do zgromadzonych w sali gimnastycznej uczniów i nauczycieli. Wskazał, że każdy powołany jest do świętości, którą można osiągnąć przez rzetelne wypełnianie swoich codziennych obowiązków. Ksiądz Biskup podzielił się z nami wspomnieniami, które wywołały u niego prowadzone w naszej szkole akcje charytatywne dla misji, wykonał piosenkę pt. ,,Okulary”. Na zakończenie swojej wizyty spotkał się z nauczycielami.

 

dodał: 20.02.2009 redaktor

 

 

EUROPEJSKO W KATOWICACH

 

 

18 lutego 2009 r. w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbył się VII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej dla Szkolnych Klubów Europejskich. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Ewelina Pąchalska z klasy 6b i Szymon Pender z klasy 6d /pod opieką p. Anny Dziadek/. Finał konkursu odbył się 11 marca. Komisja nie przyznała I miejsca. Nasi uczniowie zostali laureatami i zdobyli II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

dodał: 20.02.2009 redaktor

 

 

BĄDŹ BEZPIECZNY I WYGRAJ LAPTOPA

 

 

Już teraz można wygrać laptopa i plecaki z odblaskami! Akcja trwa do końca czerwca 2009. Aby wziąć udział w akcji trzeba ukończyć "Kurs dla dzieci" dostępny na platformie multimedialnej "Bezpieczeństwo dla Wszystkich". Akcja trwa od połowy stycznia 2009 do końca czerwca 2009 na stronie internetowej  RENAULT.

Nagrodę główną - wysokiej klasy laptop - otrzyma ta osoba, która w danym miesiącu ukończy kurs na pozycji 5 (w kolejności chronologicznej). Nagrody dodatkowe - plecaki z odblaskami - trafią w ręce osób, które w danym miesiącu uplasują się odpowiednio na pozycjach 10, 15 i 20 (w kolejności chronologicznej). Ucz się i wygrywaj! Zaloguj się już teraz! Wirtualny nauczyciel Woosh już czeka!

 

dodał: 16.02.2009 redaktor

 

 

WALENTYNKI

 

 

W tym roku Dzień św. Walentego obchodzimy w sobotę. Ale nie w naszej szkole! U nas serduszka, czułe słówka, wierszyki i romantyczne piosenki rozbrzmiewają w wigilię tego święta. Jest to jeden z wielu dni, kiedy miłe słowa prosto z naszych serc zostają przesłane w kierunku drugiego człowieka. By chwile te nie były ulotne, każdy może przynieść własnoręcznie wykonane walentynki, wrzucić je do specjalnej, czerwonej skrzynki (ustawionej na stole obok portierni), a szkolny listonosz przekaże je właściwym osobom. Nie zapomnij więc o adresacie (imię i klasa)! A kto odkrył w sobie duszę śpiewaka może wziąć udział w konkursie piosenki walentynkowej. Zapraszamy gorąco!

 

dodał: 16.02.2009 redaktor

 

 

ROMANTYCZNE SPOTKANIE POD GWIAZDAMI

 

 

12 lutego uczniowie klas piątych pojechali z wizytą do chorzowskiego planetarium. Siedząc wygodnie, z głową uniesioną w górę, obserwowali to, co zobaczyć można tylko ciemną nocą. Obserwowali słońce wschodzące i zachodzące w różnych porach roku i na różnych szerokościach geograficznych. Wyobrażali sobie mitologiczne postacie tworzące gwiazdozbiory i próbowali zapamiętać ich miejsce na niebie. Odkryli, że pierwsza, widoczna z Bytomia gwiazda, to wcale nie gwiazda, lecz planeta oraz że Pluton - według astronomów - już nie jest planetą. Zapewne ten ciekawy seans zachęcił kogoś z naszych kolegów lub koleżanek do bliższego zainteresowania się tą dziedziną nauki, jaką jest astronomia. Może za kilkanaście lat usłyszymy o naukowcu odkrywającym tajemnice nieba z SP 45 w Bytomiu...

 

dodał: 13.02.2009 redaktor

 

 

FILHARMONIA BLIŻSZA SERCU

 

 

Czwartkowy seans muzyczny w Filharmonii Śląskiej okazał się wyjątkowo ciekawym spotkaniem poświęconym tym razem muzyce filmowej. Wśród naszych uczniów znajdujemy coraz większe grono koneserów klasyki. Seans wypełniły rozpoznawalne dźwięki, nastrojowa muzyka, różnorodne tempo. Wszystko to, a także wirtuozeria muzyków, pozostawiły niezatarte wrażenie na słuchaczach. Oby tak dalej. Dziękujemy za wspaniałe lekcje muzyki na żywo.

 

dodał: 13.02.2009 redaktor

 

 

IV MIEJSKI KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ

 

 

22 kwietnia 2009r. odbędzie się w naszej szkole kolejna edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej. Na zgłoszenia reprezentacji szkół czekamy do 10 marca. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

 

dodał: 12.02.2009 redaktor

 

 

SAFER INTERNET 2009

 

 

W tym roku Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest 10 lutego. Nasza szkoła przyłącza się do tej akcji, która trwać będzie przez cały luty. Poznamy czym jest e-learning, poszerzymy swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci, przygotujemy gazetki tematyczne. Wszystkich zapraszamy do konkursu sprawdzającego wiedzę o zagrożeniach płynących z Internetu, aktywnych do stworzenia prezentacji multimedialnej pod hasłem "Jestem bezpieczny w Necie". A już dziś wszystkich uzdolnionych plastycznie i graficznie zachęcamy do wykonania plakatu promującego Dzień Bezpiecznego Internetu 2009.

 

 dodał: 09.02.2009 redaktor

 

 

STYPENDIADA DLA NAJMŁODSZYCH

 

 

Zimową porą I semestru odbyła się w naszej szkole Ogólnopolska Stypendia dla uczniów klas drugich i trzecich. Przez cztery dni ponad 100 uczniów zmagało się z zadaniami z czytania, ortografii i matematyki. Uczniowie uzdolnieni plastycznie wykonywali projekt okładki do ulubionej książki. Wszyscy bardzo przeżywali swój udział i z niecierpliwością czekają na wyniki. Jednak wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość - wyniki dotrą do nas dopiero na początku marca.

 

dodał: 20.01.2009 redaktor

 

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

 

20 stycznia w godzinach popołudniowych naszą szkołę odwiedzili najstarsi członkowie naszych rodzin - nasze kochane Babcie i nasi kochani Dziadkowie. Powodem ich wizyty był wieczorek z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowany przez uczniów klasy 3a i 3b. Były wiersze, piosenki, życzenia, wspaniała atmosfera. Uroczystość uświetniła swoją obecnością dyr. Joanna Chromicz. Wszyscy zadowoleni i pełni wzruszeń wracali do domów aby tam kontynuować wspólne biesiadowanie.

 

dodał: 20.01.2009 redaktor

 

 

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

 

 

11 stycznia rusza wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem: profilaktyka w dziedzinie wczesnego rozpoznania chorób nowotworowych u dzieci. Nasi uczniowie dołączają do grających! Impreza w Bytomiu to przede wszystkim spora dawka muzyki. My zapraszamy do BCK, gdzie w godz. 13.00 - 15.00 na scenie sali ToTu pojawią się nasi uczniowie - chór  "Bel Canto" oraz aktorzy prezentujący Śląskie Jasełka. Później pojawią się zespoły Farben Leher, L.Stadt, Plagiat 199, The Recyclig Center i Arkapark. A dla dzieci seanse filmowe i warsztaty plastyczne. A wszystko to w BCK -specjalnie dla Orkiestry!

 

 dodał: 07.01.2009 redaktor

 

 

GŁOSUJ CODZIENNIE

 

Zgłosiliśmy naszą stronę internetową do ogólnopolskiego konkursu na szkolną witrynę.

Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!

Każdy może zagłosować raz dziennie.

Liczymy na Ciebie!

Dziękujemy za wszystkie głosy oddane na naszą stronę internetową. Dzięki Wam zostaliśmy laureatami PAŹDZIERNIKA!

 

 dodał: 08.10.2008 redaktor

 

 

GOŚCINNA WIZYTA Z NIEMIEC

 

 

Od kilku lat nasza szkoła (a dokładniej Klub Europejski pod kierunkiem p. Anny Dziadek) współpracuje z fundacją im. R. Schumana, która realizuje Projekt Wolontariat Europejski. 12 grudnia 2008r. w naszej szkole gościła wolontariuszka z Niemiec - Thekle May. Uczniowie klasy VI a: Angelika Czok, Jakub Koc, Marcel Markiefka, Gaja Jaros, Kinga Grief, Szymon Szczot, Agnieszka Kwiotek, Angelika Kołodziej, Dawid Kuzyszyn pokazali naszemu gościowi szkołę prezentując swoją znajomość języka niemieckiego, którego uczą się pod kierunkiem p.Soni Molarny. Pani Thekla May prowadziła lekcje w klasie V c: przybliżyła uczniom zwyczaje, tradycje swojego ojczystego kraju, a związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie mieli szansę poznania kultury innego kraju poprzez bezpośredni kontakt z językiem i mieszkańcem Niemiec. Mamy nadzieję, że wizyty wolontariuszy krajów europejskich wejdą do tradycji naszej szkoły.

 

 dodał: 15.12.2008 redaktor

 

 

PROGRAM SZKOŁA GLOBALNA W NASZEJ SZKOLE

 

Nasza szkoła przystąpiła do programu Szkoła Globalna zorganizowanego przez Polską Akcję Humanitarną. Program jest prowadzony pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Rezultatem uczestnictwa w programie będzie lepsze przygotowanie naszych uczniów do wyzwań współczesnego świata. Aktywne włączenie się do programu pomoże nam również w realizacji nowej podstawy programowej, która w przypadku wielu przedmiotów, w o wiele większym stopniu niż dotychczas wymaga myślenia w kategoriach globalnych.

Program składa się z trzech kroków”

  • Nauka

  • Badanie

  • Akcja

Program dotyczy następujących tematów”

  • Prawa człowieka

  • Bardziej sprawiedliwy handel

  • Zmiana klimatu

Wszystkie powyższe tematy rozpatrywane będą w wymiarze globalnym, w kontekście relacji Północ – Południe tj. wzajemnych zależności pomiędzy państwami bogatymi a większością ludzi na świecie, która żyje w wyraźnie trudniejszych warunkach.

Dzięki realizacji programu Szkoła Globalna uczniowie dowiadują się, że:

  • Świat jest większy i ciekawszy niż pamiętamy na co dzień

  • Globalizacja dotyka każdego aspektu otaczającej nas rzeczywistości

  • Poprzez zaangażowanie w sprawy globalne uczniowie mogą przyczynić się do tego, aby świat był lepszy.

dodał: 19.12.2008 redaktor

 

 

ZAPROSZENIE

 

 

Serdecznie zapraszamy 7 stycznia 2009r. o godzinie 17.30 rodziców dzieci sześcioletnich (rocznik 2003) na salę gimnastyczną, gdzie odbędzie się spotkanie informacyjne w sprawie podjęcia przez dzieci nauki w szkole.

 

 dodał: 15.12.2008 redaktor

 

 

WESOŁYCH ŚWIĄT

 

Gdy na zimowym niebie Gwiazda Betlejemska zaświeci,

przy Wigilijnym stole siadają dorośli i dzieci.

Życzenia sobie składają opłatkiem się łamiąc,

mówią o przyszłości i Tych co odeszli wspominają.

Do tych życzeń serdecznych i my się przyłączamy:

niech zdrowie, szczęście i miłość zawsze będą z Wami.

 

pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 45

 

 dodał: 15.12.2008 redaktor

 

 

Z WIZYTĄ W FILHARMONII

 

 

12 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w koncercie śląskiej Orkiestry Kameralnej. Koncert odbył się w zabytkowej sali im. Karola Stryji w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Orkiestra pod dyrekcją Jana Wicentego Hawla wykonała utwory J. J. Quantza oraz G. P. Telemanna. Wszyscy poczuli atmosferę Filharmonii i z niecierpliwością czekają na kolejny koncert.

 

 dodał: 15.12.2008 redaktor

 

 

W BOŻONARODZENIOWYM NASTROJU

 

 

Cały grudzień trwały przygotowania do świąt, tak jak i w naszej szkole. Klasy młodsze wybrały się do Miechowa - do Fabryki Bombek - zobaczyć, jak powstają te kolorowe cudeńka. Później każdy z nich namalował swoją własna bombkę. Będzie to wspaniała ozdoba choinkowa. Klasy Ia i Ic pojechały do Wiejskiej Chaty, aby nauczyć się przygotowywać świąteczne wypieki. Było smacznie i wesoło. W czwartek odwiedzili nas pierwsi kolędnicy. Zjednoczone siły: przedszkoli, SP44, SP45 i G7 przedstawiły "Zabawę w Jasełka" przygotowaną przez p. G. Chyrek i s. Natalię. 19 grudnia szkołę opanowały elfy. W świątecznym nastroju zaprosiły na Śląskie Jasełka przygotowane przez uczniów klas IV-VI pod kierunkiem p. M. Ryś, p. S. Malorny, p. K. Leszczyk, oraz chóru i uczniów z Rytmiki - p. B. Orlińskiej. Wszystkim życzyły WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU.  Do życzeń dołączają się uczniowie i pracownicy szkoły.

 

dodał: 05.12.2008 redaktor

 

 

MIKOŁAJ W SP45

 

 

6 grudnia swoje imieniny obchodzi Mikołaj. Wszystkiego najlepszego składamy wszystkim Mikołajom. Imprezy z okazji tego święta obchodzone są przez cały tydzień. Najpierw klasy szóste pojechały do kina na film "High School Musical 3",a klasy młodsze na film "Piorun" albo "Dinozaury 3D", później klasy piąte wybrały się na basen do Parku Wodnego w Tarnowskich Górach. Będą również zawody sportowe. Na szczególna uwagę zasługuje Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej dla chłopców z klas IV. To dopiero są prezenty.

 

dodał: 05.12.2008 redaktor

 

 

PIELĘGNUJEMY ŚLĄSKIE TRADYCJE

 

 

4 grudnia to tradycyjna Barbórka. Dawniej były akademie, a dziś... Nasi uczniowie przez cały rok poznają historię Górnego Śląska, śląską gwarę, śląską kulturę, by w tym szczególnym dniu pochwalić się swoimi umiejętnościami. Naszymi gośćmi byli: górnik z kopalni węgla - pan Wojciech Stypułkowski, bytomski radny - pan Mariusz Kurzątkowski, przedszkolacy z Przedszkola nr 39 oraz nasi uczniowie. Podczas montażu słowno-muzycznego uczniowie kółka regionalnego i teatralno-muzycznego z klas młodszych pod kierunkiem mgr E. Adamskiej-Sprot i mgr M. Nowak zaprezentowali wyróżnione i nagrodzone wiersze, śląskie miniatury teatralne przeplatane tradycyjnymi śląskimi piosenkami i przyśpiewkami. Wszyscy zobaczyli prawdziwy strój górniczy i posłuchali o ciężkiej pracy górników. Klasy: IIb, IIIc i IId kilka dni temu odwiedziły KWK "Bobrek", by zobaczyć miejsce pracy swoich ojców, a klasy: IIa i IIc zjechały (jak górnicy) w podziemia tarnogórskiej kopalni srebra i ołowiu. To było wielkie przeżycie!

Wszystkim górnikom i ich rodzinom w dniu ich święta

Szczęść Boże!

 

 

dodał: 04.12.2008 redaktor

 

 

BĄDŹ ŚWIATOCZUŁY

 

 

2 grudnia 2008r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla klas pierwszych zorganizowane przez mgr E. Ogrodnik w ramach akcji "Bądź Światoczuły - Wyłączaj - Zakręcaj - Segreguj". Spotkanie miało na celu propagowanie zachowań proekologicznych związanych ze zmianami klimatu. Pierwszaki mogły zobaczyć dwa przedstawienia przygotowane przez p. B. Rasińską wraz z dziećmi z kółka teatralnego oraz wziąć udział w konkursie ekologicznym "Mały Ekolog..." nagrody zostały ufundowane przez firmę Bayer i Klub Światoczułych. Przypominamy o Międzynarodowym Konkursie Malarskim "Zmiany klimatu - nasze wyzwanie". Prace należy składać do 15 grudnia. Na wszystkich uczestników czekają nagrody.

 

dodał: 09.12.2008 redaktor

 

 

 

ECOLIFE

 

 

28 listopada 2008r. w naszej szkole podsumowano realizację projektu Unia Europejska z klimatem - EcoLife - przedsięwzięcia zorganizowanego przez Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach i Europe Direct Katowice we współpracy z SP45 w Bytomiu przy wsparciu finansowym Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej w Warszawie. Galę uświetnili przedstawiciele władz lokalnych, Naczelnik Wydziału Edukacji mgr I. Gajczyk-Werner, dr L. Kobierski oraz p. B. Kwarciak - asystentka p. G. Staniszewskiej - Posłanki do Parlamentu Europejskiego. EcoLife miało na celu podniesienie poziomu świadomości ekologicznej oraz upowszechnienie wiedzy na temat ekologii, zachowań sprzyjających ochronie środowiska, a także propagowanie ekologicznego trybu życia wśród dzieci i młodzieży oraz wskazanie na niebezpieczeństwa i konsekwencje degradacji środowiska. Pod hasłem EcoKnow ukryła się  multimedialna prezentacja pt. "I Ty masz wpływ na zmiany klimatyczne", którą przedstawiła konsultantka Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej. Po prezentacji został przeprowadzony konkurs dla publiczności. EcoKnow podsumowała krótka animacja pt. "Życie śmiecia" oraz film animowany "Oszczędzamy energię", który w sposób prosty i ciekawy uświadomił uczniom wpływ na środowisko. Całość przedsięwzięcia uświetnił występ uczniów "Bo krasnoludki za Ciebie tego nie zrobią..." przygotowany pod kierunkiem p. D. Janczewskiej i B. Rasińskiej. Następną część wypełnił EcoStyle, czyli konkurs mody ekologicznej. Wzięły w nim udział: SP5 z Katowic, SP2 z Katowic, SP11 z Będzina, SP17 z Chorzowa, ZSS4 i ZSS5 z Bytomia oraz SP45 z Bytomia. Jury oceniało pomysłowość estetykę wykonania, edukacyjny wymiar kreacji, sposób prezentacji stroju. Ranking strojów przedstawił się następująco: I miejsce - SP 17 Chorzów "Kwiatowe marzenie", II miejsce - SP2 Katowice "Mundurek" i III miejsce - SP45 Bytom - "Recyklinek". Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie projektu czyli paniom: A Dziadek, I. Święcickiej, B. Kośli, E. Bonk, E. Piotrkowskiej, J. Jeszce, B. Orlińskiej, A. Marciniak, N. Luhova, J. Krysińskiej, A. Warchockiej  bardzo dziękujemy.

 

 

dodał: 20.11.2008 redaktor

 

 

DZIEŃ PRAW DZIECKA W SP 45

 

 

Dzieciństwo to jeden z ważnych okresów w życiu człowieka, który ma wpływ na jego kolejne etapy. Im wcześniej dziecko spotka się z takimi wartościami jak: poszanowanie godności i wolności, poszanowanie praw innych, tym lepiej będzie przygotowany do życia w społeczeństwie. Wszyscy ludzie powinni być szczęśliwi, a szczególnie dzieci. Do nas - dorosłych – należy im w tym pomagać. Z okazji rocznicy uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka uczniowie Szkoły Podstawowej nr 45 pod kierunkiem p. Anny Dziadek, p. Jadwigi Wawrzyniak oraz p. Barbary Orlińskiej przygotowali uroczystą akademię, która uświetniła obchody. Oprawę plastyczną przygotowała p. Jolanta Krysińska i p. Anna Warchocka.

Słowa motta: ,, Wspomagaj dziecko miłością i dobrym słowem. Nie naginaj go, nie krytykuj - ono i tak pójdzie swoją drogą, drogą tworzenia” towarzyszyły obchodom.

Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Każde dziecko ma prawo do życia i rozwoju, życia bez przemocy i poniżania, do wychowania w rodzinie, do wypowiedzi, do nauki i poszanowania prywatności. Na uroczystość zostały zaproszone Samorządy Szkolne z innych placówek: SP 44, SP 16, gimnazjum nr 6 i 7. Uczniowie zaproszonych szkół oraz samorządy klasowe naszej szkoły wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez trenerów z Amnesty International i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta: Zastępca prezydenta Bytomia p. Halina Bieda, bytomscy radni: p. Mariusz Kurzątkowski i p. Piotr Bula, terenowy Pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich dr Aleksandra Wentkowska, asystentka eurodeputowanej prof. G. Grabowskiej – pani Małgorzata Jędrzejczyk, główny koordynator Regionalnego Klubu Europejskiego dr Helmut Iwa, dyrektorzy bytomskich szkół: SP 16 – p. Dorota Żuber, SP 44 – p. Aneta Latacz, Gimnazjum nr 6 – p. Elżbieta Kmita, gimnazjum  nr 7 – p. Krystyna  Brodacka.

 

 

dodał: 20.11.2008 redaktor

 

 

SANIE ŚW. MIKOŁAJA

 

 

Zbliża się grudniowy czas dzielenia się ciepłem naszych serc, czas dzielenia się tym, co mamy, czas radości płynącej z dawania. Społeczność szkolna ogłasza zbiórkę na rzecz dzieci mieszkających na Kresach. Akcja trwać będzie do 28 listopada 2008r. Będziemy wdzięczni za każdą ofiarowaną złotówkę na ten szczytny cel oraz dary w postaci: książek, gier planszowych, zabawek, a także przyborów szkolnych, które zostaną sprzedane podczas świątecznej loterii. Za okazaną życzliwość i hojność dziękują przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bytomiu.

 

 

dodał: 17.11.2008 redaktor

 

 

W MUZEUM GÓRNOŚLĄSKIM

 

 

W sobotę 15 listopada 2008r. uczniowie wszystkich klas piątych wraz z wychowawcami odwiedzili Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Tam zobaczyli m.in.: wystawę etnograficzną "Z życia ludu śląskiego XIX i XX wieku", "Przyroda Górnego Śląska - lasy", "Obszar Warowny Śląsk 1933-1939", "Bytomianki wczoraj i dziś" oraz wystawę fotografii T. Szemalichowskiego "Dom Życia". Wśród dziewcząt największe zainteresowanie wzbudziły stroje śląskie oraz zdjęcia bytomianek, natomiast chłopców fascynowały głównie fortyfikacje obronne. Łącząc przyjemne z pożytecznym odrobiliśmy w ten sposób piątek 2 stycznia 2009r. 

 

dodał: 20.11.2008 redaktor

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W KATOWICACH

 

 

Przedstawiciele Szkolnego Klubu Europejskiego SP 45 w Bytomiu z biurem poselskim eurodeputowanej prof. G. Grabowskiej wraz z asystentką p. Małgorzatą Jędrzejczyk, uczestniczyli w wojewódzkich obchodach Święta Niepodległości pod pomnikiem J. Piłsudskiego w Katowicach. Uroczystość rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego, wciągnięciem flagi na maszt. W przemówieniach okolicznościowych wystąpił wojewoda śląski Z. Łukaszczyk oraz pani senator K. Bochenek. Przypomnieli, że "Patriotą jest się wtedy, kiedy miłuje się swoją Ojczyznę, gdy szanuje się symbole narodowe, pamięta o ważnych, historycznych dla kraju wydarzeniach, rocznicach." Przedstawiciele SKE: M. Lidke 6b, D. Jendrecki 6b, P. Koczar 6b, P. Olesiak 4a, K. Wilk 6a, K. Procz 6a pod opieką p. Anny Dziadek wraz z asystentką pani prof. G. Grabowskiej złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia defilady i parady kompanii honorowych  lotnictwa, pokazu ułanów oraz sprzętu wojskowego i zabytkowych samochodów.

 

 

dodał: 17.11.2008 redaktor

 

 

PRZESZŁOŚĆ TO DZIŚ

 

 

W ramach uczczenia obchodów 90 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI w naszej szkole odbywały się zajęcia z zakresu wychowania patriotycznego i obywatelskiego. Celem projektu było kształtowanie postaw i uczuć patriotycznych. Każda z klas miała przydzielone konkretne zadania. Uczniowie klas czwartych przygotowali pocztówkę z życzeniami dla Polski, starsze klasy mogły spróbować swoich sił w konkursie plastycznym na projekt plakatu, związanego z tematyką 11 listopada. Wspólnie obejrzeliśmy akademię pod hasłem: "Żeby Polska, była Polską..." przygotowaną przez uczniów klas IV-VI pod kierunkiem mgr B. Soroko-Kałuży i mgr M. Sołtysik-Warchał. O scenografię zadbały: mgr J. Krysińska i A. Warchocka. Całość uświetnił szkolny chór pod batutą mgr B. Orlińskiej.

W tym dniu wszyscy uczniowie pracowali z różnymi tekstami o tematyce patriotycznej i w oparciu o karty pracy, dowiadywali się czegoś nowego o swojej ojczyźnie. W sali kinowej obejrzeliśmy prezentację multimedialną o tym, co się wydarzyło 11 listopada, a w pracowni komputerowej wyszukiwaliśmy ciekawostki o znanych Polakach. Nasza społeczność szkolna już doskonale zna odpowiedzi z utworu W. Bełzy:

"Kto ty jesteś? - Polak mały.

Jaki znak twój? - Orzeł biały."

Warto wspomnieć, że, przez szacunek do naszego państwowego godła, od zeszłego roku regularnie wspieramy orła bielika z chorzowskiego ZOO.

 

 

dodał: 14.11.2008 redaktor

 

 

ŚLADY PRZESZŁOŚCI

 

 

10 listopada 2008 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca 70 rocznicę Nocy Kryształowej w Bytomiu, na pl. Grunwaldzkim, gdzie kiedyś stała synagoga. Władze miasta, przedstawiciele Gminy Żydowskiej z Wrocławia i Katowic, członkowie stowarzyszeń działających w naszym mieście oraz uczniowie bytomskich szkół, a wśród nich nasi reprezentanci: S. Alcer, P. Ankiel, P. Białecki, S. Borkowski, P. Bukowska, K. Kłoczny, R. Łęgosz, A. Makosz, M. Thobor, D. Wróbel, J. Zabiegała wraz z mgr A. Dziadek złożyli kwiaty jako symbol naszej pamięci o ofiarach nazistowskich zbrodni. Historię tych tragicznych czasów pogłębili później w filii Muzeum Górnośląskiego, a zakończyli udziałem w wystawie fotografii T. Szemalichowskiego "Dom Życia".

 

 

dodał: 14.11.2008 redaktor

 

 

 

KONCERT MUZYKI POWAŻNEJ

 

 

6 listopada gościliśmy w naszej szkole muzyków z Filharmonii Śląskiej w Katowicach, którzy przygotowali dla uczniów klas piątych specjalną lekcję muzyki. Podczas koncertu wsłuchaliśmy się w dźwięki skrzypiec, fortepianu oraz śpiew sopranistki. Poznaliśmy utwory kompozytorów XIX-wiecznych: "Walc" i "Życzenie" F. Chopina, "Kujawiak" H. Wieniawskiego, "Prząśniczka" S. Moniuszki oraz współczesnej artystki i kompozytorki G. Bacewicz - "Kaprys". Każdy piątoklasista miał możliwość poznania twórczości wybitnych  kompozytorów polskich oraz wysłuchania na żywo brzmienia instrumentów.

 

 

dodał: 14.11.2008 redaktor

 

 

PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI

 

 

Uczniowie naszej szkoły od wielu lat opiekują się grobami ludzi zasłużonych dla Bytomia oraz zabytkowymi nagrobkami na cmentarzu w Szombierkach, św. Małgorzaty i Mater Dolorosa. W ciągu całego roku uczniowie utrzymują groby w należytym porządku. Z okazji świąt kościelnych i państwowych myją pomniki, usuwają chwasty, zeschłe liście, a groby ozdabiają i zapalają na nich znicze. W tym roku z okazji Wszystkich Świętych uczniowie z kl. 4b i 5b pod opieką mgr A. Dziadek i mgr J. Wawrzyniak uporządkowali i przyozdobili groby na Mater Dolorosa. Wiązanki wykonali samodzielnie. Dodatkowe stroiki przygotowała mgr N. Luhova, a napisy na tabliczkach i szarfach - mgr J. Krysińska.

 

 

dodał: 14.11.2008 redaktor

 

 

UWAGA KIERMASZ!

 

 

 Dnia 5.11.2008 r. (środa) o godz. 10.00 – 18.00 odbędzie się w naszej szkole kiermasz nowych, tanich książek. Będzie je można kupić już od 2.00 zł. Wśród proponowanych książek znalazły się: bajki dla dzieci, książki popularnonaukowe, słowniki, poradniki, a także bajki VHS. Mogą one wzbogacić Twoją biblioteczkę domową lub stać się atrakcyjnym prezentem dla najbliższych np. na Mikołajki, Święta Bożego Narodzenia. PRZYJDŹ, ZOBACZ, KUP. Zapraszamy.

 

 

 dodał: 08.10.2008 bibliotekarki

 

 

HALLOWEEN

 

 

31 października naszą szkołę opanowały wiedźmy, wampiry, mumie, upiory, strzygi, duchy i inne diabelskie stworzenia. Powodem był konkurs zorganizowany przez Radę Rodziców i Samorząd Szkolny z okazji Halloween - corocznego święta obchodzonego w krajach anglojęzycznych. Wszystkim gratulujemy pomysłowości, odwagi w kreacji wspaniałych strojów, zwycięzcom - wygranej, a rodzicom dziękujemy za pomoc.

 

dodał: 3.11.2008 redaktor

 

 

BEZPŁATNE PORADY PSYCHOLOGA, PEDAGOGA, LOGOPEDY 

 

 

Serdecznie zapraszamy rodziców i nauczycieli na bezpłatne porady do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bytomiu w ramach uruchomionego Punktu Konsultacyjnego. Jego celem jest upowszechnianie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej wspomagających rozwój małego dziecka oraz szybka i skuteczna pomoc w rozwiązywaniu problemów rozwojowych dzieci i młodzieży. Punkt jest czynny od 23 października do końca grudnia bieżącego roku w siedzibie:

Przedszkola nr 59 przy ul. Łużyckiej 12 w Bytomiu

we wtorki i czwartki w godzinach 16.00-19.00

w soboty w godzinach 9.00-13.00

 

dodał: 3.11.2008 pedagog

 

 

KAMELEONOWICZE POCZULI SMAK DZIENNIKARSTWA

 

 

Dziennikarze szkolnej gazety internetowej www.kameleon.jo.pl wraz z opiekunami: p. J. Kściuczyk, p. M. Sołtysik-Warchał i p. B. Soroko-Kałużą dnia 29 października wzięli udział w warsztatach dziennikarskich zorganizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach. Zajęcia prowadzone przez dziennikarkę Katarzynę Zdanowicz-Cyganiak miały na celu przybliżenie warsztatu pracy dziennikarza, zapoznanie z rodzajami mediów, gatunkami dziennikarskimi, a nawet elementami etyki w zawodzie publicysty. Warsztaty były wstępem do projektu "Szukamy swoich śląskich korzeni", do którego przystąpiła redakcja Kameleona. Szczegóły projektu już wkrótce na naszej stronie internetowej.

 

dodał: 3.11.2008 redaktor

 

 

PODARUJ ZNICZ NA KRESY

 

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr45 w Bytomiu pod kierunkiem mgr J. Wawrzyniak i mgr A. Dziadek aktywnie włączyli się do akcji charytatywnej ,,Podaruj Znicz na Kresy”, przygotowywanej przez Śląskie Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej w Bytomiu.

Podsumowanie akcji odbyło się 22.10.2008 r. w siedzibie stowarzyszeń pozarządowych w Bytomiu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 4b: Szymon Borkowski, Michał Nerwiński i Łukasz Zyg. W ramach akcji zebrano 200 zniczy, które 1 listopada w Dniu Wszystkich Świętych zapłoną na opuszczonych polskich grobach znajdujących się na cmentarzach powiatu drohobyckiego. (na Ukrainie, w okolicach Lwowa). Pamięć o zmarłych jest bowiem częścią narodowej tożsamości, a groby stanowią niezaprzeczalny element narodowej historii świadcząc o polskiej tradycji tych ziem. Adam Mickiewicz pisał: ,,Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże zapomnij o mnie”.

 

dodał: 3.11.2008 redaktor

 

 

"I znów poszedł biedaczysko, po dalekim świecie szukać tego, co jest bardzo blisko..." 

 

 

W dniu 23 października w naszej szkole gościliśmy Koziołka Matołka, a konkretniej jego kabaretową formę, który pokazał nam przezabawne przedstawienie o podróżującym wciąż i wciąż, nieustannie przeżywającym niezwykłe i absolutnie nieprawdopodobne przygody, bohaterze komiksów K. Makuszyńskiego. Stanął nam przed oczami jak żywy! Młodsi uczniowie byli zachwyceni postacią Koziołka, starsi z uwagą śledzili kabaretowe gesty i triki, a na wszystkich twarzach gościł uśmiech. Śmialiśmy się do rozpuku, zwłaszcza wtedy, gdy Koziołek uczył naszych nauczycieli mówić po chińsku.

 

dodał: 24.10.2008 redaktor

 

 

Z WIZYTĄ W TEATRZE

 

 

22 października 2008 roku uczniowie klas piątych wybrali się do Opery Śląskiej na spektakl "W krainie mitów", przygotowany przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Widowisko pozwoliło uczniom zrozumieć, że mitologia starożytnych Greków stanowi podłoże kultury europejskiej i do dzisiaj obecna jest w naszym życiu. Po spektaklu uczniowie zadawali pytania odtwórcom głównych ról. Pytania dotyczyły pracy aktorów, charakteryzacji i rekwizytów. Jednak przede wszystkim młodzi widzowie byli zainteresowani efektami świetlnymi i akustycznymi, które wykorzystano w przedstawieniu. Ten spektakl z całą pewnością pozostanie na długo w pamięci, ponieważ teatr to wielkie przeżycie.

 

dodał: 24.10.2008 redaktor

 

 

DZIEŃ OTWARTY W JEDNOSTCE WOJSKOWEJ  W BYTOMIU

 

 

17 października 2008 roku dzieci klas 1b, 1e, 2a, 2b, 2c, 2d uczestniczyły w wycieczce do Jednostki Wojskowej w Bytomiu. Uczniowie mogli z bliska zapoznać się ze sprzętem wojskowym, wszystkiego dotknąć i przymierzyć. Zobaczyli sale żołnierskie, świetlice i magazyn broni. Każdy uczeń mógł sprawdzić swoją celność w strzelaniu, a także spróbować swoich sił w różnorodnych konkurencjach sportowych. Na koniec wszyscy  spróbowali pysznej, żołnierskiej grochówki.

 

dodał: 20.10.2008 redaktor

 

 

ODSŁONIĘCIE POMNIKA W BYTOMIU

 

 

W czwartek 16.10.2008r. przedstawiciele naszej szkoły zrzeszeni w Szkolnym Kole Miłośników Bytomia m.in. Dorota Kuc - 6a, Monika Tworek - 6d, Filip Miera - 5b, Ociepka Bartosz -6d, Szymon Pender – 6d, Krzysztof Herman – 5c pod opieką p. Anny Dziadek wzięli udział w odsłonięciu pomnika poświęconego ofiarom komunizmu. Uroczystość została poprzedzona sesją popularnonaukową „Ofiary komunistycznego terroru w Bytomiu”, którą rozpoczął prezes Towarzystwa Miłośników Bytomia, profesor Jan Drabina słowami: Jeśli naród odetniemy od jego przeszłości, to spada on do rangi plemienia. Badając dzieje Bytomia mamy świadomość, że przez wiele lat odcinano nas od przeszłości. Niech dzisiejsze spotkanie będzie maleńkim bukietem polnych kwiatów złożonym pod pomnikiem, wraz z którym, odsłonięty został również fragment dumnej historii tego miasta. Później licznie zgromadzeni w Sali Sesyjnej uczestnicy sesji mogli wysłuchać wspomnień Józefa Bończola, wykładu prof. Drabiny, ks. bp Jana Kopca, dra Kazimierza Mieroszewskiego oraz zobaczyć film dokumentalny „Szukanie śladów Górnoślązaków wywiezionych do kopalń radzieckich”.

 

dodał: 20.10.2008 redaktor

 

 

"TWÓRZ, DZIAŁAJ, ODKRYWAJ"

 

 

Takie motto przyświecało tegorocznej uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która odbyła się dnia 15 października. Licznie przybyli nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie mieli okazję zobaczyć pełne humoru wiadomości prosto z TV 45 z pełnym nowatorskich pomysłów wywiadem z minister oświaty (w tej roli Ewelina Pąchalska z klasy 6b), brawurowym popisem tanecznym Michała Kuźniecowa z klasy 5a i rewelacyjnym występem kabaretu Nieobliczalni (Rafał Wołowski i Wojtek Łakomy, klasa 6b). Po części żartobliwej, nadszedł czas na refleksję i podziękowania skierowane do nauczycieli oraz pracowników szkoły - za pokazywanie nam, że w życiu ważna jest kreatywność, działanie i odkrywanie wciąż nowych rejonów. Nad występem przygotowanym przez uczniów klas: 6b, 5b, 6a, 5c oraz szkolny chór Belcanto czuwały panie: Jadwiga Wawrzyniak, Joanna Kściuczyk, Barbara Orlińska, Anna Warchocka, Jolanta Krysińska.

 

dodał: 20.10.2008 redaktor

 

 

INTERNETOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KAMELEON

 

 

Szkolna gazeta Kameleon - dzieło Waszych koleżanek i kolegów - ma swoje internetowe wydanie. Serdecznie zapraszamy do regularnego odwiedzania strony: www.kameleon.jo.pl W pierwszym numerze, obok stałych rubryk - między innymi pogaduszek z nauczycielem, wieści ze szkoły, motoryzacji, mody, humoru z lekcji i wielu innych - unikatowe prezentacje uczniów naszej szkoły dotyczące zbliżającego się 11 listopada, czyli Święta Odzyskania Niepodległości. ZAPRASZAMY!

 

dodał: 20.10.2008 redaktor

 

 

 ZAPRASZAMY NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW SZKOŁY!

 

 

Uczniowie naszej szkoły serdecznie zapraszają Nauczycieli i Pracowników na akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która odbędzie się dnia 15 października 2008 roku (środa) o godzinie 13.30.

 

BĘDZIE NAM BARDZO MIŁO

ZAPREZENTOWAĆ PRZED PAŃSTWEM

NASZE UMIEJĘTNOŚCI.

 

Uprzejmie przypominamy rodzicom, iż 14 października jest dniem ustawowo wolnym od zajęć dydaktycznych. Świetlica szkolna będzie w tym dniu czynna zgodnie z informacją podaną wszystkim rodzicom przez wychowawców.

 

dodał: 08.10.2008 redaktor

 

 

ZAPROSZENIE NA MSZĘ ŚWIĘTĄ

 

 

Proboszcz parafii Wniebowzięcia Pańskiego  zaprasza serdecznie nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i uczniów na mszę świętą z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która odbędzie się w kościele dnia 12 października 2008 roku o godzinie 11.00. Msza w intencji nauczycieli i pracowników szkoły połączona będzie z obchodami Ósmego Dnia Papieskiego. Z tej wyjątkowej okazji uczniowie SP 45 zaprezentują montaż słowno-muzyczny poświęcony sylwetce Jana Pawła II przygotowany przez p. Annę Dziadek, p. Jadwigę Wawrzyniak oraz p. Barbarę Orlińską. 

 

dodał: 08.10.2008 redaktor

 

 

DODATKOWE ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

 

Zachęcamy rodziców do zapoznania się z szeroką ofertą zajęć dodatkowych prowadzonych dla uczniów naszej szkoły. Nie pozwólmy się dzieciom nudzić, zadbajmy o ich rozwój, zagospodarujmy umiejętnie wolny czas, zgodnie z zainteresowaniami dzieci.

Szczegóły w zakładce: ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

 

dodał: 08.10.2008 redaktor

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

 

Udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata pokrzyżowała nam pogoda. Główny punkt programu, a więc sprzątanie naszej dzielnicy, postanowiliśmy połączyć z obchodami Święta Drzewa, zwłaszcza, że w tym roku szczególną troską obejmujemy lasy. W międzyczasie ruszyła akcja zbiórki surowców wtórnych pod hasłem: Zbieram makulaturę - chronię lasy. Nawiązaliśmy bliższy kontakt z Nadleśnictwem Brynek. W ramach wycieczek uczniowie klas młodszych uczestniczyli w zajęciach plastyczno-dydaktycznych z leśnikiem. Uczniowie klas starszych poznali życie zwierząt leśnych podczas spotkania z nadleśniczym oraz mieli okazję pogłębić swoje wiadomości na temat ekosystemu leśnego w trakcie obserwacji prowadzonych na Leśnej Ścieżce Dydaktycznej. A wszystko po to, aby kształtować właściwą postawę ekologiczną oraz by żyło się nam wszystkim lepiej, czyściej i zdrowiej.

 

 

dodał: 08.10.2008 redaktor

 

 

UWAGA SZÓSTOKLASIŚCI!!

SZANOWNI RODZICE SZÓSTOKLASISTÓW!

 

 

 Dnia 30 września w szkole został przeprowadzony próbny sprawdzian kompetencji przygotowany przez Instytut Badań Kompetencji w Wałbrzychu. Wyniki zewnętrznego sprawdzianu próbnego dostarczą informacji o umiejętnościach i wiadomościach posiadanych przez uczniów klas szóstych. Wskażą kierunek dalszej pracy z uczniami oraz obszary, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

 

dodał: 29.09.2008 redaktor

 

 

RAJD GWIAŹDZISTY

 

 

26 września z okazji Światowego Dnia Turystyki obchodzonego pod hasłem "Turystyka - wyzwanie w obliczu zmian klimatycznych" uczniowie klasy 5a wraz z wychowawcą wzięli udział w Bytomskim Rajdzie Gwiaździstym. Trasa rajdu wiodła ścieżkami Jury Krakowsko - Częstochowskiej między Mirowem i Bobolicami. Na mecie rajdu czekał na uczestników gorący posiłek, konkurs wiedzy o Jurze, zawody sportowe, a także spotkanie z naczelnikiem Grupy Jurajskiej GOPR - Piotrem Van der Coghenem. Było tak wspaniale, że nie możemy doczekać się już następnych rajdów.

 

dodał: 29.09.2008 redaktor

 

 

SPOTKANIE Z HISTORIĄ I SZTUKĄ BYTOMIA

 

 

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w ostatnim dniu obchodów – 24 września 2008 roku, uczniowie kilku klas naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Anną Dziadek, p. Beatą Koślą, p. Joanną Kściuczyk, p. Martą Sołtysik – Warchał i p. Jadwigą Wawrzyniak spotkali się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu z dziennikarzem Życia Bytomskiego panem Marcinem Hałasiem. Redaktor bytomskiej gazety opowiadał zgromadzonym uczniom między innymi o pracy nad swoją nowo wydaną książką: Bytom niezwykły. Historia miasta dla dzieci. Ujawnił, iż do powstania książki przyczynił się syn Marcina Hałasia. Autor kierowany chęcią wyjaśnienia swojemu synowi zawiłych momentami, bo przecież bardzo bogatych, dziejów Bytomia postanowił spisać historię naszego miasta w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego dziecka.

Drugą część spotkania wypełnił interesujący wykład prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami pani Ariany Gano–Kotuli poświęcony prezentacji najważniejszych zabytkowych obiektów Bytomia.

Obydwa wykłady zostały wygłoszone pod roboczym hasłem poranek uniwersytecki wzorowanym na organizowanych w Bytomiu wieczorach uniwersyteckich.

 

dodał: 26.09.2008 redaktor

 

 

ORGANIZUJEMY EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA EUROPEJSKIEGO

W BYTOMIU

 

 

Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem ,,Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny", które 19 września rozpoczęły się w Bytomiu, zorganizowało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 45 w Bytomiu, pod honorowym patronatem Prezydenta Bytomia – Piotra Koja, Towarzystwa Miłośników Bytomia, Posła do Parlamentu Europejskiego – prof. Genowefy Grabowskiej, Posła na Sejm RP - Marka Plury oraz Domu Współpracy Polsko - Niemieckiej. Uroczyste otwarcie nastąpiło w Biurze Promocji Miasta. Podczas inauguracji profesor Jan Drabina nawiązał do tematu obchodzonych w tym roku Europejskich Dni Dziedzictwa. Obecni na inauguracji znakomici goście mogli zobaczyć i posłuchać występu chóru dziecięcego Bel Canto ze Szkoły Podstawowej nr 45 pod opieką Barbary Orlińskiej (zdjęcia). Podczas otwarcia przedstawiono również montaż poetycki przygotowany przez mgr Jadwigę Wawrzyniak i mgr Annę Dziadek, podczas którego uczniowie recytowali wiersze o ojczyźnie i Bytomiu. Uwieńczenie spotkania stanowiło wręczenie nagród w zorganizowanym konkursie plastycznym: Bytom – moja mała ojczyzna (lista laureatów).

 

dodał: 26.09.2008 redaktor

 

 

BEL CANTO KONCERTUJE

 

 

5 września chór szkolny rozpoczął swoją koncertową działalność udziałem w XIII Pikniku z Republiką w Domu Pomocy Społecznej "Republika" w Chorzowie. Wraz z chórem wystapili aktorzy szkolnego koła teatralnego ,,Drama", prowadzonego przez p. Jadwigę Wawrzyniak i p. Ewę Adamską-Sprot, którzy zaprezentowali przedstawienie pt. ,,Szmyrusek". Okazją do występu stało się 10-lecie pobytu podopiecznych w nowej siedzibie. Celem spotkania muzycznego było przełamanie drzemiących w społeczeństwie stereotypów. Tydzień później pani Barbara Orlińska kierująca chórem Bel Canto zadbała o oprawę muzyczną Konferencji Europejskiej organizowanej przez Regionalny Ośrodek Europejski Quo Vadis w Chorzowie w Akademii  Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Natomiast 19 września z okazji Dni Dziedzictwa Europejskiego chór Bel Canto wystąpił z koncertem w Biurze Promocji Miasta.

 

dodał: 22.09.2008 redaktor

 

 

SPOTKANIA EUROPEJSKIE W KATOWICACH

 

 

W piątek, dnia 12.09.2008r. o godz. 11.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbyła się XIII Wojewódzka Konferencja Naukowa Śląskich Spotkań Europejskich, pod hasłem ,,Niepełnosprawność a sztuka i udział w kulturze – od sztuki życia do życia sztuką" pod honorowym patronatem: Wicemarszałka Senatu RP- Krystyny Bochenek, Rzecznika Praw Obywatelskich – Janusza Kochanowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego – Bogusława Śmiegielskiego, Wojewody ŚLĄSKIEGO – Zygmunta Łukaszczyka, śląskiego Kuratora Oświaty – Stanisława Fabera. Chór Dziecięcy Bel Canto ze Szkoły Podstawowej nr 45 pod opieką Barbary Orlińskiej uczestniczył aktywnie w konferencji, wykonał oprawę artystyczną, która jak zwykle spotkała się z wielkim aplauzem.

 

dodał: 02.10.2008 redaktor

 

 

BEZPIECZNE PIERWSZAKI

 

 

W środę - 10 września gościliśmy w naszej szkole mł. asp. Mariusza Szastaka z SRD KMP Bytom, który spotkał się z uczniami klas pierwszych. Wspólnie z panem policjantem przypomnieliśmy sobie zasady przechodzenia przez jezdnię oraz poznaliśmy różne zagrożenia wynikające z uczestnictwa w ruchu drogowym. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy znaczek odblaskowy, by być zawsze widocznym w drodze do szkoły.

 

dodał: 11.09.2008 redaktor

 

JUŻ W SZKOLE

 

 

1 września przedstawieniem w wykonaniu drugoklasistów zainaugurowano nowy rok szkolny. Występ został przygotowany przez uczniów klas 2a i 2b pod kierunkiem pań: J. Chromicz, B. Kozickiej i M. Hojki. Nad oprawą muzyczną czuwała pani M. Nowak. Uroczystość otwarła dyrektor szkoły U. Łazuka-Datko, która szczególnie serdecznie przywitała uczniów klas pierwszych wraz z ich rodzicami i opiekunami. W trakcie uroczystości odbyło się pasowanie na uczniów SP45 oraz ślubowanie rodziców, którzy będą troszczyć się o swoje pociechy i wzorowo dbać o dzieci. Przedstawienie było barwne, pełne poezji i dziecięcego śpiewu. Kolorytu dodawały tradycyjne śląskie tyty. Po uroczystości odbyły się spotkania nowych uczniów ze swoimi wychowawczyniami.

WSZYSTKIM NASZYM UCZNIOM ŻYCZYMY WIELU MĄDRYCH PYTAŃ  I ODPOWIEDZI ORAZ PRZYJAZNYCH TWARZY NA SZKOLNYCH KORYTARZACH!

dodał: 02.09.2008 redaktor

 

 

WAKACJE, WAKACJE ... I PO WAKACJACH

 

 

No i nieubłaganie nadchodzi poniedziałek - 1 września. Tych, którzy już nie mogą się doczekać oraz tych, którym smutno, że skończył się okres błogiego lenistwa, zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2008/2009:

1 września o godzinie 9.00

 

Natomiast tych, którzy po raz pierwszy przekroczą progi naszej szkoły, zapraszamy wraz z rodzicami na salę gimnastyczną:

1 września o godzinie 12.00

 

dodał: 29.08.2008 redaktor

 

 

Archiwum aktualności 2007/2008